Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Tajemství filmu Jak svět přichází o básníky: Představitele Šafránka a Kendyho příšerně zmlátili!

David Matásek a Pavel Kříž
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 9 fotografií
Už šestatřicet let baví diváky film o básníkovi Štěpánu Šafránkovi, jeho lásce Borůvce a kamarádovi Kendym. Málokdo ale ví, že film Dušana Kleina doprovázely i problémy se zastydlou pubertou dospívajících herců!

„Při natáčení v Mělníku jsme dostali do držky. Produkce nás každý den vozila do Prahy, ale tvrdili jsme, že hodina ráno tam a hodina večer zpátky nás unavuje. Tak nám zařídili hotel a jednou nám tam dovolili přespat. A my samozřejmě chtěli dokázat, že jsme mladí umělci z Prahy. Tak nás seřezali jak místní, tak i policajti. Dostali jsme dvojnásobnou nakládačku,“ vzpomínal pro Stream po letech s úsměvem David Matásek alias Kendy. Tomu bylo v době natáčení devatenáct, hlavnímu hrdinovi snímku Pavlu Křížovi (56) o dva roky víc.

Komedie, kterou dnes (v neděli) vysílá krátce před pátou televize Prima, vlastně vznikla náhodou. V té době vůbec žádné zábavné filmy nevznikaly, tak si rejža látku Ladislava Pecháčka doslova vydupal k realizaci. I kvůli tomu, že sám měl syny študáky, a tak měl kde brát inspiraci.

Ti, kteří měli nad československým socialistickým filmem dohled ale bijáku moc nevěřili. Proto dostali tvůrci ten nejhorší možný filmový materiál, což se na filmu podepsalo. Málem ani nešel do kin, jak byl podle soudruhů zkažený. Nakonec se musely vystřihnout dvě sprostší básničky a mocipáni sice neradi, ale souhlasili.

A to je dobře. V kinech ho vidělo 1,6 milionů diváků a jeho úspěch zapříčinil, že dnes existuje celkem už šest dílů. A také patří ke klasice, kterou mnoho z nás v televizi žádný rok nevynechá.

Chtěli byste vědět, jak se za ta léta změnila Štěpánkova Borůvka? Její fotky naleznete zde!

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy