Nevyléčená schizofrenička Barbora Orlová (26), která v úterý ráno ve žďárské škole ubodala šestnáctiletého Petra Vejvodu a jako rukojmí si brala jeho spolužačky, kdy dvě z nich zranila a dokonce zaútočila i na policejního vyjednavače, si podle matky vedla deníky o své nemoci a stavech, které během ní zažívala.

Matka Barbory, bývalá ředitelka mateřské školy v Havířově, odtajnila pro deník Blesk jejich obsah, ale nic konkrétního říct nechtěla, jen popsala, jak z nich bylo poznat, s čím dcera vlastně bojuje.

„Byly to cáry papíru počmárané škrábanci a nesmyslnými pastelkovými kresbami, někde byly pasáže psané písmem, kterým má dcera běžně nepsala,“ svěřila se Orlové matka. „Když někdo onemocní rakovinou, všichni ho začnou litovat, ale nikdo si neuvědomuje, že schizofrenie je stejně tak těžká nemoc, akorát se projevuje jinak. A navíc se o ní skoro nemluví.“

Orlová se sice léčila na opavské klinice poté, co v Havířově už jednou nožem útočila na základní škole, ale následně byla propuštěna do ambulantní léčby a na konzultace jen docházela. Po jejím posledním „kousku“ ve žďárské škole rezignoval ředitel opavské léčebny. Ten se k tomu vyjádřil tak, že vinu za propuštění Orlové odmítá a připisuje to selhání celkového systému a rezignaci podává pro svůj vysoký věk. Je mu 68.