Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Tajemství bermudského trojúhelníku: Vědci zjistili, proč tam mizejí lodě a letadla!

Zdroj: Youtube
+ Další fotografie
Po sto letech se možná podařilo rozseknout záhadu bermudského trojúhelníku. Vědci přišli s vysvětlením, co zde způsobuje všechny ty podivné nehody a záhadná zmizení.

Oceánografové z univerzity v Southamptonu tvrdí, že odhalili tajemství bermudského trojúhelníku. Jako bermudský anebo také ďáblův trojúhelník je označována oblast ležící mezi jižním cípem Floridy, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Zahrnuje tak i část Sargasového moře a protéká jím Golfský proud. Má pověst mysteriózního trojúhelníku, v němž záhadně mizejí lodě a letadla, jež vešla ve všeobecnou známost v padesátých letech minulého století, kdy se o tom začalo psát v novinách.

Nejznámější zmizení v bermudském trojúhelníku je případ Letu 19 v roce 1945, kdy se v oblasti záhadně ztratilo pět amerických bombardérů. Ty se nikdy nenašly, naopak zmizelo i letadlo, které se je pokusilo vypátrat a zachránit posádky. Od té doby tam zahučelo dalších 75 letadel a několik stovek lodí. Naposled to byla obří nákladní loď El Faro v roce 2015. Ta 1. října zmizela z radarů, našli ji 31. října na dně oceánu.

Vědci teď přišli s tvrzením, že za časté nehody v bermudském trojúhelníku může specifický typ vln, které se v oblasti tvoří. Ty zde dosahují až 30ti metrů, říká se jim rogue waves a tým v čele s doktorem Simonem Boxallem použil simulátor, aby dokázal, že taková vlna dokáže potopit skoro cokoliv, uvedl The Sun

„Jsou zde bouře ze tří stran, jež společnými silami vytvoří rogue wave, velmi strmou, vysokou kolem třiceti metrů. Čím větší je loď, tím větší ji čeká katastrofa. Vlna ji zlomí v půli a potopí ji do tří minut,“ říká Boxall. Takže žádné mořské příšery ani mimozemšťani… Vlny.

Související články

Další články