Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Tajemný Bermudský trojúhelník: 3 teorie o záhadě zkázonosného místa

Letadla, která se ztratila v tomto místě, nebyla nikdy objevena.
Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
tajemná místa

Bermudský trojúhelník - oblast, kde záhadně mizí lodě i letadla, a nikdo prý neví proč. Oficiální statistiky neexistují a nikdo výjimečnost tohoto místa nepotvrdil, není ani oficiálním zeměpisným pojmem. Přesto se o ní ve svých pamětech zmiňuje již Kryštof Kolumbus. Co je na Bermudském trojúhelníku tak zvláštního?

Bermudský trojúhelník nalezneme mezi floridským Miami, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu. Populární je zhruba od 70. let minulého století, přičemž nejznámějším případem nevysvětlitelného zmizení je let číslo 19.

Mizející letadla i lodě, strach střídá nevědomost

Dne 5. prosince 1945 došlo ke zmizení pěti amerických bombardérů Grumann TBF Avenger, které odstartovaly z letecké základny ve Fort Lauderdale. Měly proletět nacvičenou trasu a vrátit se zpět. Svrhly cvičné bomby a už zanedlouho začaly hlásit potíže s orientací, podivné chování palubních kompasů, zhoršenou viditelnost. Kontakt byl přerušen, začalo okamžité pátrání, avšak neúspěšné. Letadla nebyla nikdy nalezena, naopak došlo ke ztrátě dalšího velkého letadla PBM Mainer.

Volání o pomoc nikdy nepřišlo

Za první světové války v této oblasti zmizela podle zmapované historie bermudského trojúhelníku na webu History.com i loď Cyclops, která vezla náklad manganové rudy z Barbadosu do Norfolku. Na lodi bylo více než 300 lidí. Nebylo zaznamenáno žádné rádiové volání o pomoc. Zmizení bylo připisováno útoku německých nepřátelských ponorek, po válce však vyšlo najevo, že v této oblasti se žádné takové nenacházely. Žádné stopy po vraku lodi nebyly objeveny.

Další zmizelou lodí je i Marine Sulphur Queen, která se v roce 1963 "vypařila" při cestě z Texasu do Virginie i s 39 muži na palubě. Vezla náklad o váze 15 000 tun, jednalo se o roztavenou síru. Žádné rádiové volání o pomoc nebylo zaznamenáno, pátrání skončilo bezvýsledně. Neobjevily jediný kus vraku lodi nebo někoho z těch, kteří na lodi byli.

Časový posun, chlad i magická světla

Ti, kteří se z bermudského trojúhelníku vrátili, uvádějí překvapivě shodná svědectví o neobvyklých jevech. Jde o poruchy kompasu, náhlou neschopnost určit polohu, ztrátu viditelnosti a další. Uváděn je také časový posun, kdy letadla prý dorazí z této oblasti nevysvětlitelně brzy či naopak pozdě, než jak by tomu odpovídala určená vzdálenost.

Kritici však tvrdí, že toto uvádí pouze přední propagátor mystičnosti místa Ivan Terrance Sanderson, který k tomu nebyl schopný doložit žádné relevantní údaje. Svědci uváděli ale často mystickou záři buď na obloze či pod mořskou hladinou. Někteří jsou přesvědčeni, že místo posednul ďábel a na tomto místě trestá hříšníky.

UFO, brána do jiné dimenze, bájná Atlantida

Existuje mnoho racionálních vysvětlení, jimiž se vědci snaží vyvrátit záhadu onoho místa. Na druhou stranu však existuje i mnoho spekulací, které vysvětlují zmizení letadel, lodí i neobvyklé jevy jinak. Často se třeba objevuje myšlenka, že jde o místo, kde UFO unáší lidi do mimozemských civilizací na pokusy. Mají prý pod mořem své základy a odtamtud organizují únosy. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že v této oblasti existuje místo, kde se otevírají okna časoprostoru a vstupujete do jiné dimenze. Nejlákavějším vysvětlením zůstává to, že se v tomto prostoru nachází bájná Atlantida.

Vědci sice stále tvrdí, že jde o magnetické anomálie, kterým pomáhá Golfský proud, ale ti, kteří zasvětili svůj život zkoumání tohoto magického místa, jim to zkrátka nevěří.

Zdroje informací:
NOAA National Oceanic and Atmospheric Administration - What is the Bermuda Triangle
History.com - History of Bermuda Triangle
Wikipedia.org - Bermuda TriangleTajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy