Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Tahle kočička v taláru udělala z knihy o Kramném druhý Mein Kampf! Zakázala ji! Nepochopíte proč…

Soudkyně Veronika Křesťanová vydala velmi podivné předběžné opatření
proti vydání knihy novináře Ondřeje Höppnera o Petru Kramném.
+ Další 2 fotografie

Tak to je taškařice, jaká na českém knižním trhu dlouho nebyla.

Pražský městský soud prostřednictvím atraktivní soudkyně Veroniky Křesťanové vydal před týdnem formou návrhu na nařízení předběžného opatření zákaz šíření knihy Vražda v Egyptě – Podivný případ Petra Kramného od známého novináře Ondřeje Höppnera. Svůj postup přitom odůvodnil velmi netradičně: použitím snímku Kramného, který ale v knize vůbec není.

Za celou věcí je zřejmě konkurenční boj s předním českým mediálním domem CNC, dříve Ringier, který celou věc inicioval, a vsadili bychom se, že ne kvůli tomu, že by si vydavatel deníku Blesk myslel, že Kramný je nevinný a vrah je zahradník, ale spíše proto, že má na knižním trhu, pardon v trafikách, s největší celebritou v oboru domnělého mordování v Československu (po Kájínkovi) své vlastní brzké plány.

K této verzi se zjevně přiklání i sám Höppner, který paradoxně donedávna sám působil v tomto vydavatelství: „Nevím, zda právníci vydavatelství CNC poskytli soudu nepravdivé informace o knize Vražda v Egyptě vědomě, či nevědomě. Doufám však, že soudkyně JUDr. Veronika Křesťanová v následném řízení zohlední fakt, že byl soud uveden v omyl. Není vyloučeno, že se tak stalo se záměrem vyššího zisku z připravované konkurenční knihy. Nerozumím, proč se CNC, jedno z největších a nejrespektova­nějších vydavatelství v zemi, takto vymezuje vůči malému nakladatelství knih a bezvýznamnému autorovi. Chci jen připomenout, že pro předchůdce CNC, vydavatelství Ringier, jsem vytvořil úspěšný deník Aha a řídil Nedělní Blesk, tituly, které jsou stále jedněmi z pilířů vydavatelství. Nerozumím, proč najednou tolik zloby. Považuji to za nedůstojné vydavatelství takového formátu."

Kámen úrazu je v titulní fotografii knihy, která byla řádně pořízena z databanky České tiskové kanceláře a o které vydavatel Blesku tvrdí, že je identická s fotografií, na kterou má autorská práva on. Že se jedná o záměnu, lze vidět pouhým okem, zarážející ovšem je, že soud toto nijak neověřoval a na první dobrou věc zarazil.

Pointa je jasná. Soudkyně nakonec na „botu“ přijde, ale do té doby může vydavatel knihy, nakladatelství Bondy, oproti „Goliáši“ CNC fakt trpaslík, přijít k pořádné škodě, protože se „někdo“ jistě postaral či postará o to, aby o předběžném opatření soudu věděli všichni, kdo se budou na distribuci knihy podílet, což způsobí Höppnerovi i jeho vydavateli škody a naopak by se to mohlo náramně hodit vydavateli jiné knihy o Kramném, která by mohla vyjít ještě v létě.

Soukromě to tipujeme na mimosoudní vyrovnání, které vyjde levněji než případný nezájem o knihu, kterou prý, jedna bába povídala, chystá i CNC, ale to neberte vážně, nikde není psáno, že Höppner sprostě ukradl fotografii, protože žádná jiná než ta Blesku by jeho knihu neprodala a Blesk/CNC nechystá knihu o Kramném, ale o Alibabě Libuši a čtyřiceti právnících, pardon loupežnících.

Mohlo by vás zajímat

Další články