Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Tahanice o Slovanskou epopej: Může být dočasně vystavena v centru Prahy

Slovanská epopej může být dočasně vystavena v centru Prahy.
Zdroj: Profimedia
NOVÁ NADĚJE
Slavná Slovanská epopej od malíře Alfonse Muchy by mohl být podle koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) dočasně vystaven v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí. S návrhem na přesun se na hlavní město obrátil investor projektu Savarin, firma Crestyl. Spojené síly budou o svém záměru jednat s koaličními Piráty a Prahou Sobě.

Slovanskou epopej tvoří celkem 20 velkých pláten, které Mucha tvořil 18 let od roku 1910. Po dokončení je věnoval Praze. Dílo shrnuje dějiny slovanských národů a jde o jeden z nejcennějších výtvarných artefaktů na území ČR. Od roku 2010 je cyklus obrazů kulturní památkou a je v depozitáři Galerie hlavního města. Hlavní město totiž v současnosti pro mistrovské dílo nemá vhodný prostor.

Praha v prosinci minulého roku prohrála spor, ve kterém Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha. Tím vyhověl žalobě vnuka malíře – Johna Muchy. Rozsudek ale není pravomocný a město už dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Zastupitelé loni také rozhodli, že plátna zapůjčí na 5 let do Moravského Krumlova na zámek.

Hlavní město Praha ale dostalo nabídku od investora s tím, že by se cyklus obrazů mohl po pětileté výpůjčce přesunout do vznikajícího developerského projektu Savarin. Mělo by to být maximálně na 25 let.

„Spojené síly pro Prahu navrhují řešení, které zajistí, aby Praha nepřišla o vlastnictví Slovanské epopeje. Jedinou šancí, která splní podmínku Alfonse Muchy, že bude dílo umístěno v Praze, a zároveň jeho dědicové s tím budou souhlasit, je vystavení díla v paláci Savarin do té doby, než Praha postaví vlastní budovu pro tyto účely. Mezitím je tady investor, který nabízí prostory a umí zařídit ukončení soudního sporu, což je věc, o kterou nám jde prioritně,“ říká předseda zastupitelů Spojených sil a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Developerský projekt Savarin vzniká na 1,7 hektaru velkém pozemku mezi Václavským náměstím, Panskou a Jindřišskou ulicí. Dříve byla v těchto místech například tiskárna. Uprostřed projektu má pak být zahrada větší než Františkánská zahrada. Přístup do výstavních prostor by byl zajištěn také novým výstupem z metra, který se investor zavázal vybudovat. Prostory pro epopej by mohly být 3500 až 6000 metrů čtverečných.

Investorem projektu Savarin je firma Crestyl. Její zástupce Simon Johnson řekl, že s vnukem Alfonse Muchy už několik měsíců jednají a že je jejich záměr v souladu s jeho smýšlením. Jednou z podmínek přesunu epopeje na Václavské náměstí je právě třeba to, že investor urovná soudní spor s Johnem Muchou.

Zatím není jasné, za jakých podmínek a jestli se bude Slovanská epopej do Savarinu stěhovat. Jedná se o postoj Spojených sil, který chtějí projednat s koaličními partnery.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy