Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Tady zmizela osmiletá Julinka: Hustý, temný les plný roklí a dalších nástrah

Zdroj: Policie ČR, Profimedia, koláž eXtra.cz
Pátrání po holčičce

Osmiletá Němka Julia Sleegers se ztratila v neděli 10. října při rodinném výletě v okolí Čerchova a Malinové hory na Domažlicku. Po několika dnech se jí naštěstí podařilo najít. Jako zázrakem přežila ve velmi hustém a špatně přístupném lese. Nachází se v něm plno roklí a teplota tu v noci klesá pod bod mrazu.

Pěší túra do přírody se změnila v noční můru. Rodina, pocházející z Berlína a čítající matku, otce, jejich dcerku, syna a synovce, se vydala z Německa do divoké přírody pohoří Český les. Když se členové pohybovali v okolí Čerchova, nejvyšší hory Českého lesa, hráli stopovací hru. Jako první měli jít podle německých médií rodiče a za nimi děti. Když si rodiče uvědomili, že o dětech už delší dobu neslyšeli, zavolali záchranné složky, kterým se podařilo oba chlapce nalézt. Po dívce ale od té doby nejsou žádné stopy.

Do rozsáhlého pátrání po malé Julince byli zapojeni čeští i němečtí policisté, kynologové s více než 40 psy i vrtulníky. Do pátrání mělo být podle informací nasazeno až 800 lidí z obou zemí, kteří se neustále střídali. Zapojili se také hajní a lesáci z oblasti, kteří znají terén nejlépe. „Jsou tu svahy ze sutí, kde mohou lidé spadnout, podjet a jednoduše se zranit. Zároveň je třeba si uvědomit, že se pohybujeme úplně podél státní hranice a v lesích téměř všude není žádný mobilní signál. Když naskočí, je to německý operátor. Jsou to rozlehlé komplexy divočiny, prozradil pro iDnes hajný Martin Semecký. Do hledání holčičky se zapojily i desítky dobrovolníků.

Těžko přístupný les

Podle dostupných informací měla navíc rodina na Malinovou horu, kde se dívka asi v půlce cesty na vrchol ztratila, jít směrem od Capartic. A právě tímto směrem není značená turistická cesta, ale jen cyklostezka. Les, ve kterém se dívka ztratila, je velmi nebezpečný.

Všude je husté houští, po ránu mlha, že nejde vidět ani na krok, a teplota klesá pod bod mrazu. Lesy střídají rozbahněné planiny po těžbě dříví, pak jsou hned strmé skály, soutěsky, hluboké rokle,” píše se v reportáži na iDnes. Při hledání prošli policisté i hajní jak bývalé vojenské objekty, tak i rokle, posedy nebo krmelce pro zvěř. Prohlížet měli také záběry na fotopastech. V lese se sice dá lehce ztratit, ale prý není zase tak obtížné se z něj dostat ven, protože je protkán cestami, které za socialismu vybudovali pohraničníci podél státní hranice.

Šťastný konec

Osmileté děvčátko se nakonec podařilo vypátrat. Holčička je živá, bude předána do péče zdravotníků, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Policie neposkytne další informace, neboť jde o dítě. 

"Je zdravá, vypadá v dobré kondici," řekl ČTK starosta nedalekých Všerub Václav Bernard (STAN), který byl přítomen záchranářské akci. Dodal, že dítě našli dva až tři kilometry od vrchu Čerchov ve směru na Českou Kubici u České studánky. "Sanitka ji odvezla na Folmavu (hraniční přechod), kde na ni čekají němečtí zdravotníci," uvedl. Také domažličtí policisté potvrdili ČTK, že holčička vypadá v dobrém zdravotním stavu. Na twitteru policie uvedla, že dítě našel hajný, a to na české straně hranice.

Související články

Další články