Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Tady byl ještě Karel Svoboda na vrcholu: Film Šťastná léta je plný dosud nezveřejněných sním­ků

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 7 fotografií
DOKUMENT
Dokument o části života hudebního skladatele Karla Svobody, který pod titulem Šťastná léta natočil jeho syn Petr Svoboda, míří do českých kin. Karel Svoboda v mnoha dosud nezveřejněných záběrech znovu ožije 16. ledna. Nahlédneme i do jeho soukromí, kde si ve vile v Jevanech Karel Gott a skladatel Jiří Štaidl doslova podávali dveře a za zády jim hrála legendární Lady Karneval. O vdově Vendule nepadne v dokumentu ani slovo.

Dokument Šťastná léta odkrývá soukromý život hitmakera Karla Svobody zejména v období, kdy se mu nejvíce dařilo v pracovním i osobním životě.

České hvězdy vzpomínají na šťastná léta

Člověk, který nezkazí žádnou legraci, to je věta, která ho dle jeho přátel charakterizovala. Kromě dobových, často soukromých, zatím nezveřejněných záběrů tu také v současnosti vystupují a vzpomínají jeho kolegové a přátelé: Karel Gott, Karel Šíp, Petr Janda, Helena Vondráčková, Eva Pilarová nebo Michal David. Film plný příjemných vzpomínek je laděn do retro nálady. Jde o další dokument v řadě, v roce 2001 o něm vznikl film v rámci cyklu GEN: Karel Svoboda pohledem Roberta Sedláčka.

Spolupráce s Karlem Gottem, skoro 1000 hitů a znělky pro Českou televizi

Karel Svoboda je celosvětově známý hudební skladatel, který u nás vynikl především úžasnou spoluprací s Karlem Gottem (Lady Karneval, Žít, Jdi za štěstím, Mistrál, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Včelka Mája), ale stojí také za hity Marty Kubišové (Depeše), Heleny Vondráčkové (Lásko má, já stůňu) a mnoha dalších. Je autorem více než 900 skladeb, televizních pořadů a filmové i muzikálové hudby známé na celém světě. Hře na klavír se věnoval od dětství, od studentských let byl členem rockové skupiny Mefisto. Vystudoval stomatologii, později byl už jen hudebním skladatelem. Málo se ví, že v polovině devadesátých let jeho hudba podkreslovala veškeré znělky České televize.

Slavný život ukončila šokující sebevražda

Nesmírně talentovaný Karel Svoboda se narodil 19. prosince 1938 v Praze, zemřel 28. ledna 2007 v Jevanech u Prahy zastřelen střelnou zbraní, kdy policie potvrdila verzi sebevraždy. Jeho pohřbu se ve strašnickém krematoriu účastnily tisíce lidí, zněly jeho nahrávky a smuteční řeč pronesl zpěvák Petr Muk. Z prvního manželství s Hanou Bohatovou má dvě děti (Janu a Petra), z druhého s Vendulou Horovou také dvě (Klárku, Jakuba). Klárka ve čtyřech letech podlehla leukemii a od té doby se Vendula Svobodová (dnes Pizingerová) stará o nadační fond Kapka naděje, který pomáhá podobně postiženým dětem a rodinám, podporuje nákup špičkových lékařských přístrojů apod. S Karlem Svobodou se seznámila jako tisková mluvčí právě založené Strany podnikatelů a padli si do oka, svatba byla v roce 1995. V dokumentu jí ale prostor dán nebyl. S jeho autorem – synem Karla Svobody Petrem Svobodou – nemají mezi sebou příliš vřelé vztahy. Dokument se navíc věnuje období od začátku Svobodovy kariéry do smrti jeho první ženy.

Související články

Další články