Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Pět psů ministra Blatného: Přehled dopadů na školy, restaurace, obchody a celé Česko

Pět psů ministra Blatného: Přehled dopadů na školy, restaurace, obchody a celé Česko
Zdroj:
koronavirus
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) v pátek představil tabulku, podle které se budou řídit veškerá vládní opatření. Všech pět pásem rizika podle nové tabulky vyžaduje, aby byl kvůli příslušným opatřením proti covidu-19 vyhlášen nouzový stav. Na tiskovce ministr představil, jak se bude rozvolňovat, pokud země spadne do nižšího stupně.

Nouzový stav kvůli koronavirovým opatřením platí v Česku od 5. října, Sněmovna naposledy připustila jeho prodloužení do 20. listopadu. Jan Blatný ve čtvrtek řekl, že vládě v pondělí navrhne požádat poslance o prodloužení o 30 dní. "Bez existence nouzového stavu vlastně se tato tabulka stává relativně bezcennou a všechna opatření se dostávají pouze do roviny doporučení," vysvětlil Blatný. Je-li PES v zelené barvě, pak se usmívá, a když se nebudeme chovat zodpovědně, bude na nás cenit zuby,“ vzkázal ministr.

Zákaz vycházení a nošení roušek

S nočním zákazem vycházení se počítá u dvou nejzávažnějších z pěti stupňů epidemického rizika. Ve čtvrtém rizikovém stupni by měli lidé pobývat doma mezi 23:00 a 05:00, v nejvyšším pásmu se pak má omezení vztahovat na dobu od 21:00 do 05:00.

Roušky uvnitř i venku budou povinné od druhého stupně rizika v systému uvolňování či zpřísňování proticovidových opatření. V prvním, nejnižším stupni budou povinné uvnitř a ve veřejné dopravě.

Obchody

V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva, ve třetím stupni bude muset mít jeden člověk 15 metrů čtverečních sám pro sebe. Toto nejpřísnější omezení bude platit i ve čtvrtém a pátém stupni při provozu vybraných prodejen se základními potřebami. Ve třetím a čtvrtém stupni rizika budou moci být otevřeny jen vybrané obchody a výdejny zboží. V provozu budou moci být v době mimo zákaz vycházení, v neděli a státní svátky nebudou moci fungovat.

Restaurace budou omezeny i v nejnižším stupni

Stravovací zařízení by měla dál fungovat v omezeném režimu. V nejnižším stupni rizika bude provoz zakázán mezi půlnocí a 6:00, ve druhém a třetím stupni bude provoz stravovacích podniků zakázán mezi 22:00 a 06:00. Ve čtvrtém a pátém stupni bude prodej možný jen přes výdejní okna. Při otevření gastronomických zařízení bude možné obsluhovat jen usazené hosty. V nejnižším stupni rizika není omezen počet hostů u stolu, ve druhém stupni je stanoveno maximum šest lidí u stolu, ve třetím stupni se k jednomu stolu budou moci posadit nejvýše čtyři lidé.

DETAILNÍ TABULKU VŠECH OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE

Služby budou uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni

Služby s provozovnou budou muset být uzavřené jen ve čtvrtém a pátém stupni rizika. V dalších stupních se budou muset řídit režimovými a organizačními opatřeními. Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) jsou však podnikatelé připraveni dodržovat nastavená hygienická a bezpečnostní nařízení jako jsou dezinfekce, nošení roušek či dodržování rozestupů. V některých případech jsou ochotni používat i ochranné štíty při práci, do kterých museli investovat už při první vlně pandemie na jaře. Dokážou zároveň zabezpečit díky objednávkám na konkrétní čas na minimum styk klientů mezi sebou, uvedla dále AMSP.

Ubytovací služby nebudou omezeny do 3. stupně

Ubytovací služby budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen. Lázeňská zařízení se budou muset do třetího stupně řídit režimovými opatřeními, ve čtvrtém a pátém stupni budou moci poskytovat jen zdravotní služby. Ve čtvrtém a pátém stupni bude platit kromě omezení služeb jen na zdravotní, i omezení počtu hostů na jednom pokoji. V současné době platí, že hotely, penziony a další ubytovací zařízení nemohou poskytovat služby pro rekreační účely, v případě služebních cest je mohou využít Češi i cizinci.

Zpátky do školy při čtvrtém stupni

Po obnovení prezenční výuky v prvních a druhých třídách a ve speciálních školách by se ostatní žáci a studenti mohli vrátit do lavic postupně ve třech etapách rozvolňování opatření proti covidu-19. Při zlepšení epidemie na čtvrtou úroveň z pěti by se do škol mohl vrátit zbytek prvního stupně a na druhém stupni by se třídy po týdnech střídaly. Při třetí úrovni by se umožnilo střídání tříd i ve středních školách a do vysokých by se vrátily první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly normálně s výjimkou univerzit třetího věku.

Kultura

Na kulturní produkce budou moci diváci chodit jen v případě, že na pětistupňové stupnici opatření proti šíření koronaviru bude platit první nebo druhý stupeň. I tak ale budou platit přísná omezení co do počtu přítomných diváků a jejich rozdělení do sektorů.

Hlavně neusnout na vavřínech

Vývoj epidemie covidu-19 vykazuje zejména v posledním týdnu známky brždění, poklesy jsou ve významných procentech. Počty nově diagnostikovaných jsou ale stále vysoké. Na tiskové konferenci řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek

Kleslo podle něj reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivního, na 0,7 až 0,8. Podle Duška klesá i podíl pozitivních mezi všemi testovanými. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové to bylo ve čtvrtek 27 procent. Jsou to dva důležité parametry pro uvolňování opatření podle plánovaného protiepidemického systému.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy