Chlapec na snímku se jmenuje Ajlan a je symbolem toho, že svět neumí řešit uprchlickou krizi. Aljan utíkal ze Sýrie před bojovníky Islámského státu a jeho tělo vyplavilo moře v Turecku.

Kdo je za jeho smrt zodpovědný? A proč Ajlan utíkal před válkou přes moře?

Na Twitteru se objevila kresba, která z jeho smrti viní Saúdské Araby. Země kolem Perského zálivu uprchlíky nepřijímají. Proč? Protože Saúdové k nim mají odpor. Saúdové se považují za vyvolené muslimy a nenechají si svou zemi zaplevelovat syrskými křesťany a dokonce ani muslimy. Proč bohaté arabské státy uprchlíky nepřijímají, jsme psali ZDE.

Nutno v této souvislosti ještě zmínit, že Saúdové nejen že nepřijímají uprchlíky, ale někteří dokonce finančně podporují teroristy z Islámského státu a al-Káidy. O tom jsme psali ZDE.

Abychom ale smrt syrského chlapečka neházeli jen na Araby, tak si pojďme ukázat prstem na další viníky uprchlické krize.

Je to zejména vláda USA a velení NATO, které se rozhodly, že budou měnit režimy v severní Africe a na Blízkém východě. Výsledek? Zničená Sýrie, zničená Libye a tisíce lidí bez domova.

No a pak samozřejmě musíme připomenout, že krev na rukách má také vedení Evropské unie, které není schopno zvládat uprchlickou krizi, nestanovilo mantinely pro uprchlíky a tím pádem nezodpovědně zve další a další zoufalé lidi do Evropy.