Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Syrská holčička si myslela, že ji chce muž svým fotoaparátem zastřelit. Vznikla silná fotografie, která dojala celý svět

Syrská dívka se vzdává před fotoaparátem.
Zdroj: Osman Sağırlı
Turecký fotograf chtěl na snímku zachytit malou syrskou holčičku. Netušil ovšem, že dívka si ho splete s útočníkem a ve vidině zabití se mu bude vzdávat.

Když namíříte fotoaparátem na jakékoliv jiné dítě, pravděpodobně vám celé potěšené na tváři vykouzlí úsměv nebo vám předvede vtipnou grimasu. Každodenní realita dětí z Blízkého východu je ale na hony vzdálená té naší. Nad nejmenšími občany tu neustále visí hrozba smrti a podle toho vypadají také jejich reakce.

Příkladně to vystihla fotografie tureckého fotografa Osmana Sagirliho. Ta vznikla už v prosinci minulého roku. Poté, co ji před několika dny sdílela novinářka z Gazy Nadia Abu Shaban, se však stala internetovou senzací a dočkala se ohromného množství sdílení. A také soucitných a lítostivých komentářů.

Sagirli na snímku zachytil drásavý moment, kdy se čtyřletá holčička ve vidině zastřelení vzdává. Myslí si totiž, že fotoaparát, s nímž na ni muž míří, je zbraň.

„Použil jsem na ni teleobjektiv a ona si myslela, že je to zbraň. Jak moc vyděšená byla, jsem zjistil až poté, co jsem fotku pořídil. Kousala se do rtu a zvedala své ruce. Děti přede mnou normálně utíkají, schovávají si tváře nebo se usmívají, když vidí fotoaparát,“ řekl BBC autor fotky.

Dívka žije společně se dvěma sourozenci a matkou v uprchlickém táboře na turecké hranici. Otce ztratila po bombardování města Hamá. Je tedy nejspíše jasné, co se jí muselo v zaznamenaném okamžiku honit hlavou…

Související články

Další články