Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Syn Jana Wericha v show Extra Host: Jestli o mně táta věděl, je dodnes záhadou

+ Další 3 fotografie
Jiří Petrášek se až ve čtyřiadvaceti letech dozvěděl, že jeho pravým otcem je legendární komik Jan Werich. Díky zjištění svého skutečného původu se mu rázem změnil svět. Petrášek si povídal s Evou Decastelo v show Extra Host. Podívejte se na velmi zajímavý rozhovor.

Moderátorka Eva Decastelo (41) do talk show Extra Host tentokrát pozvala syna Jana Wericha. Podívejte se na unikátní rozhovor.

Ty jsi se původně jmenoval Jan, že?

"Ano, to je pravda. Já se první rok svého života skutečně jmenoval Jan. Mám to i v papírech. Skutečnost je taková, že zhruba v roce a půl jsem se na základě rozhodnutí tzv. lidového soudu stal Jiřím. Je to dáno tím, že moje adoptivní rodina zřejmě chtěla udělat tlustou čáru za minulostí."

Tebe tedy nevychovala biologická maminka, ale ta maminka, která si tě vybrala?

"Člověk mohl klidně skončit někde v kojeneckém ústavu, ale já měl to štěstí, že jsem se dostal do dobré rodiny. Byla to rodina, která mi dala lásku, vzdělání, která mi dala všechno. Takže já za svoji maminku považuji do dnešního dne paní Miluši Petráškovou. Ač to byla adoptivní maminka, tak mi dala úplně všechno."

Kdy a jakým způsobem ses dozvěděl, že jsi adoptovaný?

"Řekla mi to matka. Řekla mi to v roce 1980 po smrti Jana Wericha. Já nad tím přemýšlel, proč je to takto načasováno, ale trochu to chápu. Já měl vždy takový pocit, že něco není zcela tak, jak má být. Když člověk je adoptovaný, tak to okolí to tu a tam trošku naznačí... Takže něco jsem malinko tušil, ale netušil jsem, že jsem synem Jana Wericha. Člověk něco tušil. To okolí ti dává občas najevo, že jsi tak trochu parchantíček. Když jsem se dozvěděl, že otec je Jan Werich, byl jsem překvapen. Chápu matku, že to řekla po jeho smrti. Mohla si myslet, že se rozeběhnu za svým otcem, vykašlu se na svou rodinu... Nikdy bych to ale neudělal, já matku miloval. Ale chápu ji, že z nějakých důvodů to nechtěla říct dřív."

Věděl pan Werich, že tě má?

"To nikdo neví. Já to konzultoval třeba s Jiřím Suchým, konzultoval jsem to s jeho bratrem Ondřejem, který toho o Werichovi spoustu věděl, konzultoval jsem to s Evičkou Tůmovou, což je poslední hospodyně v rodině Jana Wericha... Ale nikdo neví s úplnou jistotou. Třeba Eva Tůmová říká, že on si strašně moc přál syna. Ta říká, že kdyby o mně věděl... Ale pak zase říká, že nechtěl opustit rodinu, ta jeho milenka nebyla jeho vlastní ženou... Bylo to složitější... Takže já nevím."

Že jsi synem Jana Wericha ses dozvěděl ve čtyřiadvaceti letech, když jsi studoval vysokou školu. Změnil se v ten okamžik tvůj život?

"Nezměnil. Já si to nesl jako tajemství. Na vysoké školy ekonomické mi jeden docent řekl: 'Já vás pozoruji, nemáte něco společného s rodinou Werichových?' A já upřímně odpověděl, že nemám. V té době jsem to ještě nevěděl, dozvěděl jsem se to až o rok později. Život se mi změnil až ve chvíli, kdy se to dozvěděla veřejnost."

Ty sis nikdy nenechal dělat testy, že?

"Nenechal. Já s tím ven nešel, já se za syna Jana Wericha neprohlásil. Někteří lidé si mysleli, že chci zpět Werichovu vilu, ale to je úplně k smíchu. Werichova vila nikdy Werichova nebyla, patří to Praze 1. Vila nikdy nebyla Wericha, takže ji ani nikdo nemohl dědit. Já to sám nikdy neprozradil, bylo to o mně prozrazeno. Já testy nikdy neřešil. Já jsem na světě rád, ať si lidé myslí, co chtějí. Já dělám s láskou divadlo, já píšu knihy, mně je na světě dobře, já nepotřebuju žádné DNA testy. Na žádná autorská práva si žádné nároky nedělám. Nepotřebuji žádné dědictví a nepotřebuji vyvolávat žádné spory. Ve Švýcarsku žije vnučka Jana Wericha, která má autorská práva. Nechci vyvolávat spory, jsem na světě šťastný tak, jak jsem."

Je pravda, že by sis jednou chtěl zahrát krále?

"To je pravda. Jako student jsem v Noci na Karlštejně hrál páže a pokukoval po roli krále. Když jsem pak viděl tátu v těch rolích královských a císařských, tak musím přiznat, že to bylo moje přání. V jedné televizní reklamě jsem hrál krále, ale rád bych si ho zahrál v pohádce. Takového toho rozšafného krále, jako je Já První v pohádce Byl jednou jeden král."

Kanáry od Navrátilové

Tvou spolužačkou byla Martina Navrátilová?

"Je to skvělá holka. Já ji mám rád, protože ona ze sebe nikdy nic nedělala. My se dodnes stýkáme, když máme sraz se základní školou v Řevnicích a mně se na Martině líbí, že mluví čistou češtinou. Znám lidi, kteří po měsíci v USA přijeli do České republiky a hrají akcent. A taky jsem s Martinou hrál tenis, mohu tedy říct, že jsem hrál tenis s několikanásobnou wimbledonskou vítězkou. Dostal jsem sice vždy kanára a šel domů, ale pochlubím se, že jsem prostě hrál tenis s wimbledonskou vítězkou. Mně se líbilo, když naše třídní říkala: Martino, ty se uč, nebo si nevyděláš ani na slanou vodu. Paní učitelka se s kantorským platem pak potácela celý život, ale Martina vydělala miliony. To už je tak na světě zařízeno."

Ty chováš agamy, gekony a čistokrevné džungarské křečíky...

"Choval jsem to léta, ale teď musím přiznat, že s tím pomalu končím. Opouštím Českosaské Švýcarsko, bydlím v Horoměřicích a mám tak akvárium, které mi zrichtoval syn a které má 2200 litrů. Je uděláno ve stylu jezera Malawi. Takže já mám nyní starost o ryby a ostatní budu pouštět, už by toho bylo moc a už by to bylo nad chápání mojí ženy."

Ty ale o sobě říkáš, že jsi od přírody člověk líný...

"Můj život se skládá z aktivity mimo dům a z lenosti doma. Já nedávno točil jeden dokument a paní režisérka říká, co kdybychom se taky na něco zeptali manželky. Tak se ptala, jak se žije se synem Jana Wericha. A manželka říká, že se s ním žije dobře, ale že doma neudělá vůbec nic. Já toho doma moc nepotrhám. Já vycházím z faktu, že každý muž má mít tak velkou zahradu, jakou stačí jeho žena obdělávat. A pokud se to nedaří, tak zahradu neměň."

Ty jsi byl poradcem Jany Bobošíkové v Bruselu?

"Já byl 5 let v Bruselu, já měl na starosti realizaci fondů pro obce. Já to ale nebral jako politiku, byla to spíše odborná záležitost, která vyplývala z mé profese inženýra ekonomie."

Předchozí díly

Všechny části pořadu zde

Výběr z předchozích dílů:

Extra Host

Extra Host z karantény

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy