Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Syn Bořka Šípka odhalil svou 13. komnatu: Odchod otce, krach rodinné firmy a boj se svou orientací

Dalibor Šípek s Leonou Machálkovou a svým bratrem Arturem.
Zdroj: Herminapress
+ Další 3 fotografie
Orientace

Syn světoznámého umělce Bořka Šípka (†66) Dalibor se musel během svého života vyrovnat s mnoha životními zkouškami. Nejen s tím, že se jako malý musel adaptovat na zcela nové prostředí, musel se poprat i s odchodem otce k jiné ženě i se svou menšinovou sexuální orientací. Nyní bojuje o záchranu rodinné sklárny, která je v krizi. 13. komnatu Dalibora Šípka odvysílá Česká televize.

Bořek Šípek byl nejen u nás, ale i ve světě uznávaný výtvarník, architekt a designér. Byl také hlavním architektem správy Pražského hradu v období prezidenta Václava Havla.

Česká televize se rozhodla otevřít třináctou komnatu jeho syna Dalibora. Ten se i se svým bratrem Martinem narodil v Amsterdamu, kde prožili dětství. Byli tak naučení na tamní jazyk. „Rodiče na nás mluvili holandsky,“ uvedl Dalibor Šípek.

Problém se začleněním

Po sametové revoluci se rodina vrátila zpátky do ČR, kde začal Dalibor studovat na univerzitě v Liberci. V tomto prostředí se však těžko integroval, a to kvůli své nedokonalé češtině. „Bylo to těžké, začínat tady znovu. Chodili jsme ale na mezinárodní školu, protože češtinu jsme zkrátka neuměli,“ nechal se slyšet.

Když mu bylo patnáct let, jeho táta odešel za svou novou přítelkyní Leonou Machálkovou. S ní už navíc čekal syna Artura. „Byli jsme tady teprve pár let a táta už byl nachytán s jinou ženskou," popisuje nelehké období Dalibor.

Rodiče přijali jeho orientaci

Další důvod jeho špatného začlenění do kolektivu byl i fakt, že sváděl boj s homosexuální orientací a také s alkoholem. Naštěstí si našel partnera a díky tomu se odhodlal udělat coming out.

Rodiče přijali to, že je gay, s pochopením. Otec se mu snažil pomáhat, vzal ho k sobě do sklářského studia Anežka, kde se Dalibor postupně vypracoval a stal se jeho pravou rukou. Po předčasné smrti táty spolu s bratrem rodinnou sklárnu převzali. Pak ale přišla koronavirová pandemie, výroba ve sklárně se zastavila a zatím se nepodařilo její provoz obnovit. Dalibor si našel zaměstnání sanitáře, ve volných chvílích kreslí nové návrhy a nevzdává se myšlenky, že spolu s bratrem rodinnou sklárnu opět oživí.

Na 13. komnatu Dalibora Šípka se můžete podívat 28. února 2023.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy