Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Symbol sametové revoluce jako dělník i zakázaný autor: Život Václava Havla před 17. listopadem

Symbol sametové revoluce jako dělník i zakázaný autor: Život Václava Havla před 17. listopadem
Zdroj: facebook.com
+ Dalších 5 fotografií
prezident
Myšlenkový vývoj Václava Havla (†75) a jeho život obecně by se dal rozdělit na období před a po pádu totalitního režimu. Před revolucí bychom ho mohli označit za hrdinu, bojovníka za pravdu a lidská práva, rebelanta, ale hlavně také spisovatele a dramaturga. Po revoluci, kdy byl především politikem, se začaly názory na jeho osobu lišit a spoustou lidí začal být kritizován. V rámci výročí 30 let od pádu komunismu si připomeňme zlomové okamžiky v životě člověka, který se stal jedním ze symbolů sametové revoluce.

Havel pocházel z intelektuální rodiny. Jeho otec byl architekt a stavitel. Už jako mladík po maturitě na gymnáziu začal psát do literárních časopisů Květen, Tvář a Sešity. Na podzim roku 1956 pronesl rebelantský projev na aktivu mladých začínajících autorů, konaném na Dobříši. V tom samém roce poznal svoji budoucí ženu Olgu, kterou si i přes její prostý původ po osmileté známosti vzal za manželku.

Začátky dramaturgie

Několikrát se snažil dostat na vysokou školu, ale kvůli tzv. kádrovým důvodům se mu to nepodařilo. V roce 1959 byl po přímluvě Jana Wericha přijat do divadla ABC, kde začal pracovat jako jevištní technik. Ve stejném roce napsal svoji první divadelní hru Rodinný večer. Od roku 1960 začal působit jako jevištní technik v divadle Na zábradlí a po nějaké době mohl dělat dramaturga a autorsky spolupracovat na několika divadelních hrách.

V 60. letech pracoval současně jako asistent režie v několika inscenacích v Městských divadlech pražských. 3. prosince 1963 byla poprvé uvedena v divadle Na zábradlí jeho hra Zahradní slavnost. Od roku 1964 se začaly vydávat Havlovy knihy v západní Evropě, kde ho zastupoval literární agent Klaus Juncker. To trvalo až do roku 1989. V roce 1968 obdržel Rakouskou cenu za přínos Evropské literatuře. O tři roky později se Havel stal zakázaným autorem, jeho díla byla zakázána v knihovnách a ve školách.

Bojoval za pravdu

Po potlačení pražského jara vojsky Varšavské smlouvy nepřestal tvrdě kritizovat komunistický režim. Byl mu zakázán výkon povolání, a proto pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru.

Dva roky po napsání otevřeného dopisu prezidentu Husákovi vydal Chartu 77 a stal se jedním ze tří mluvčích tohoto občanského hnutí. Za své postoje byl zatčen a odsouzen ke čtyřem a půl letům odnětí svobody. V roce 1983 byl ze zdravotních důvodů propuštěn na podmínku. Po propuštění se znovu zapojil do disidentského hnutí. Jelikož byl u nás v té době Havel zakázaný autor, jeho texty byly kompletně vydány jenom díky německému nakladatelství Rowohlt se sídlem v Hamburku. Zatčen byl do roku ’89 ještě dvakrát.

Politik a prezident

Pád totalitního režimu už byl cítit ve vzduchu a poslední kapka přišla v podobě studentské manifestace 17. listopadu 1989. O dva dny později byl Havel jmenován vůdcem Občanského fóra a následně zvolen prezidentem Československa. Začátkem roku 1993 byl zvolen prvním českým prezidentem, jeho prezidentský mandát vypršel až po deseti letech. Jeho žena Olga, která se věnovala převážně charitativní činnosti, v roce 1996 zemřela.

Konec na Hrádečku

Havel krátce nato sám onemocněl a lékaři mu museli vzít kus plíce, to mu však zachránilo život a po propuštění z nemocnice na něho už čekala nová láska, v té době herečka Dagmar Veškrnová. Ta stála po jeho boku až do prosince 2011, kdy tento velký umělec a bojovník za svobodu zemřel na své milované chalupě v Hrádečku u Trutnova.

Související články

Další články