Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Symbol demokracie a svobody: Před 28 lety byl Václav Havel opět zvolen prezidentem

Někdejší disident Václav Havel se před 28 lety, 5. července 1990, stal
podruhé československým prezidentem.
+ Další 4 fotografie
Václav Havel, který byl hlavním symbolem listopadových změn v Československu, byl sice prezidentem zvolen v roce 1989, do čela státu jej ale dosadili komunisté. Volba hlavního představitele naší země se tak opakovala 5. července 1990, tedy přesně před osmadvaceti lety.

Funkci prezidenta republiky zastával Václav Havel již od konce prosince roku 1989, ale trval na tom, že jeho mandát skončí po prvních svobodných volbách rok nato v červnu. Tehdy bylo ve Vladislavském sále na Pražském hradě o hlavě staronového státu rozhodnuto již v dopoledních hodinách.

Tehdejší tajné volby se zúčastnilo 139 poslanců Sněmovny lidu a 145 členů Sněmovny národů. V české části Sněmovny národů pro Havla hlasovalo 63 poslanců, ve slovenské 57 a ve Sněmovně lidu 114.

„Domnívám se, že je velice dobrým, výmluvným a pro svět přesvědčivým důkazem demokratičnosti mé volby, že se našlo padesát poslanců, kteří hlasovali proti mně,“ prohlásil tehdy Havel, jehož mandát byl pouze dvouletý. Další volba prezidenta proběhla o dva roky později. V ní ale potřebnou většinu hlasů nezískal – do úřadu hlavy státu se vrátil až po vzniku samostatné České republiky v roce 1993.

Před listopadem 1989 byl Havel znám jako dramatik, esejista, spisovatel a také jako spoluzakladatel a mluvčí Charty 77. Na politickou scénu vstoupil oficiálně v listopadu 1989. Po odstoupení Gustáva Husáka byl jediným kandidátem na funkci prezidenta, kterým byl zvolen jednohlasně 29. prosince 1989. Svůj hlas mu tedy dali i ti, kvůli kterým skončil ve vězení.

Mohlo by vás zajímat

Další články