Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Švýcarsko řeklo Babišovi NE: Zrušili mu projev na univerzitě kvůli StB!

Kauza únos Babišova syna je nyní nejostřeji sledovanou událostí v Česku.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 19 fotografií
Andrej ostrouhal
Premiér Andrej Babiš (64) měl vystoupit s projevem na zahájení výstav Druhý život o českých emigrantech ve Švýcarsku. Nakonec mu ale v Curyšské univerzitě řekli ne. Jak uvedl server Seznam Zprávy, představitelé školy se tak rozhodli kvůli otevřenému dopisu o Babišově minulosti a spolupráci se Státní bezpečností (StB), kterou ale popírá.

Někdejší čeští emigranti zarazili projev Andreje Babiše na univerzitě v Curychu, který měl vystoupit na zahájení výstavy právě o osudech Čechů, kteří utekli z totalitního Československa.

V otevřeném dopise adresovanému vedení univerzity se mimo jiné zmínili o spolupráci Babiše s StB. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Český premiér se kvůli záznamům v archivech tajné policie soudí a spolupráci popírá.

"Právě z tohoto důvodu se nám zdá mimořádně necitlivé a nevhodné, že by bývalý kolaborant totalitního režimu mluvil k lidem, kteří právě tomuto režimu unikli," stojí ve psaní univerzitě.

Pod dopis připojili podpis třeba spisovatelka Irena Brežná, výtvarník Jan Jedlička, zakladatel skupiny Blue Effect Jiří George Kozel či právník David Šimek.

Účast Babiše měla být mimořádná, premiér se akce běžně neúčastní. Poté, co vysoká škola odřekla, svalilo tiskové oddělení úřadu vlády zrušení Babišova projevu na jeho pracovní vytíženost. „Bylo pouze avizované jeho vystoupení na univerzitě. Bohužel z pracovních důvodů pana premiéra, z velké pracovní vytíženosti, byla návštěva odložena a hledá se nový termín,“ uvedli ve vyjádření.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy