Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Svůdník a sukničkář Josef Bláha by slavil 97: Na konci života už musel pít pivo slámkou

Svůdník a sukničkář Josef Bláha by slavil 97: Na konci života už musel pít pivo slámkou
Zdroj: Archiv ČT, se souhlasem České televize
Předchozí Další
VÝROČÍ NAROZENÍ

Josef Bláha byl charismatickým a nezapomenutelným hercem dob minulých. Do filmového nebe odešel ve svých sedmdesáti letech poté, co prohrál boj s rakovinou jícnu. Po celý jeho život ho však provázela pověst sukničkáře, které dostál až do své smrti, protože nemanželský poměr udržoval až do svých posledních sil.

Oblíbený herec Josef Bláha se narodil v Novom Mestě. Jeho maminka byla Slovinka, otec Čech a Josef velkou část svého dětství prožil právě ve Slovinsku. V jedenácti letech se s rodinou přestěhoval do Písku, jenže tehdy neuměl vůbec česky a s češtinou hodně bojoval.

Josef Bláha v seriálu Hříšní lidé města pražského

Když se Bláha dostal do Prahy, přidal se do ochotnického spolku. Poté vystudoval herectví na DAMU a zakotvil v Divadle na Vinohradech, kde vydržel dlouhá čtyři desetiletí. Ve filmovém světě se pak nejvíce proslavil díky roli policejního inspektora Brůžka v seriálu Hříšní lidé města pražského.

Josef Bláha má za sebou velkou filmovou minulost. Charismatický herec se objevil třeba v Návštěvnících, Dívce na koštěti, Noci na Karlštejně či Nemocnici na kraji města. Ve svých filmech nikdy nebyl obsazován do rolí svůdníků, přesto na ženy působil jako magnet. Otočil se za každou sukní a dříve se spekulovalo i o jeho poměru s herečkou Ivou Janžurovou.

Josef Bláha prohrál boj s rakovinou

Přitom už v mládí se Bláha seznámil se svou budoucí manželkou Bohumilou, která mu stála po boku až do jeho posledních minut. To mu však nezabránilo v tom, aby si v pokročilém věku našel o dost mladší milenku, se kterou udržoval poměr až do své smrti. Jeho žena s tím ale nic nemohla dělat, a tak nemanželský poměr akceptovala a zvykla si na něj.

V roce 1989 byla Bláhovi diagnostikována rakovina jícnu, se kterou bojoval dlouhých pět let. Na konci už byl v takové fázi, že nemohl jíst ani pít a oba tyto úkony mohl provozovat jen za pomoci brčka.

Manželka mu byla velkou oporou a dokonce mu přes slámku podávala i jeho oblíbené pivo. Osudný byl Bláhovi rok 1994, kdy ochrnul na polovinu těla a skončil v nemocnici. „Tam jsme mu ještě s maminkou nosili lahvičky rumu, a krátce potom na svatého Mikuláše zemřel,“ vzpomínal jeden z jeho dvou synů. Dnes by Josef Bláha oslavil 97. narozeniny.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy