Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Svobodou slova se bránit nemůžete: Chválili jste zabijáka muslimů? Hrozí vám až 15 let!

+ Dalších 44 fotografií
Lidé, kteří schvalují a podporují terorismus, se často odvolávají na svobodu slova. Tento argument je ale naprosto neadekvátní. Advokát Jan Černý sdělil serveru eXtra.cz, jaký hrozí osobám podporujícím terorismus a schvalujícím trestný čin trest a také sdělil, jaký je rozdíl mezi svobodou slova a trestným činem.

Světem otřásl odporný teroristický útok, který se odehrál ve dvou mešitách v městečku Christchurch na Novém Zélandu Osmadvacetiletý Brenton Tarrant, který se považuje za hrdého rasistu a tvrdí, že všechny muslimy je potřeba zabít, vtrhl do mešit v čase modliteb a na svědomí má 51 životů. Někteří Češi však útočníka i celý útok vynáší do nebes a oslavují smrt nevinných osob. Tyto osoby ale netuší, jak velké problémy pro ně mohou z jejich vyjadřování plynout.

Nad osobami, které na Facebook či jinou sociální síť přispěly komentářem či příspěvkem, ve kterém schvalovaly teroristický čin, se nyní stahují mračna. "Autoři komentářů zcela nepokrytě schvalují spáchaný teroristický čin. Jinými slovy, ani se to nepokoušejí zakrýt. Vystavují se tak trestnímu stíhání pro trestné činy podpora a propagace terorismu a není vyloučeno ani naplnění skutkové podstaty trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejích práv a svobod. V případě odsouzení hrozí odnětí svobody na 5 až 15 let. Tak přísná trestní sazba souvisí se skutečností, že autoři své komentáře umístili na veřejnou komunikační (počítačovou) síť," sdělil serveru eXtra.cz advokát Jan Černý.

Mnozí přispěvatelé se po zjištění, že jim za podporu a schvalování teroristického činu hrozí i kriminál, bránili svobodou slova. I ta ale někde končí. "Rozdíl mezi svobodou slova a trestným činem je hlavně ve formě podání, mělo by jít o projev kultivovanější a bez emocí. Ani potom ale nesmí dojít k jednoznačnému schválení spáchaného teroristického činu," dodal Jan Černý s tím, že v případě nejasné hranice mezi svobodou slova a trestním činem se během trestního řízení vyjadřují znalci z oboru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy