Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Světový režisér Miloš Forman: Kruté detaily z dětství, prošel si peklem

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Smutný příběh
Jedním z nejúspěšnějších českých režisérů byl rozhodně Miloš Forman (86). Nejenže sklízel úspěchy tady u nás, ale zazářil i v zahraničí. Mohl se pyšnit Oscary i Zlatými glóby. Měl opravdu báječnou kariéru, ovšem jeho dětství už tak perfektní nebylo. Jako malý kluk přišel o oba rodiče.

Miloš Forman byl český režisér a scénárista, který se uplatnil především v zahraničí. Doslova se dá říci, že dobyl Hollywood. Zesnulý režisér má na kontě dva Oscary, tři Zlaté glóby a ceny BAFTA, vše v kategorii za nejlepší režii.

Jenže cesta na vrchol byla trnitá. Miloš v dětství zažíval chvíle, které si většina z nás nedovede ani představit. Narodil se do protestantské rodiny Anně a Rudolfu Formanovým. Později zjistil, že jeho pravým otcem byl židovský architekt Otto Kohn. Za skutečného otce ale považoval Rudolfa.

Ve třicátých letech to vypadalo, že rodina prožije idylický život. Vše se ale změnilo poté, co do Česka vtrhli Němci. Když bylo Milošovi osm let, spatřil tatínka naposledy. Gestapo si došlo pro Rudolfa přímo do školy, kde vyučoval a Miloš studoval. Rudolf přišel na chodbu za tehdy osmiletým Milošem a uklidňoval ho, že vše bude v pořádku. Předal mu dopis pro maminku a Miloš už svého milovaného otce nikdy neviděl.

Po dobu tří měsíců chodil malý Miloš s maminkou každý den na nádraží vyhlížet tatínka. Bohužel to bylo marné. O dva roky později, coby desetiletý chlapec, se potýkal s další ztrátou. Gestapo vtrhlo k nim do domu a tentokrát si odvedlo Milošovu maminku. Jeho rodiče potkal krutý osud. Anna zemřela 1. března 1943 v Osvětimi na tyfus. Podobně to dopadlo s Rudolfem, který si prošel Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem. Zemřel 10. května 1944 na stejné onemocnění jako Anna.

Související články

Další články