Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Světla nezhasnou: Signal Festival uctí památku Karla Gotta minutou ticha

Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Zdroj: Signal Festival/Dušan Vondra
+ Dalších 10 fotografií
Festival světla
Signal Festival 2019 ve čtvrtek po sedmé rozzářil fasády mnoha pražských budov a ulic a nabízí téměř dvě desítky dechberoucích světelných instalací. Letošní ročník se nese ve jménu revoluce a bude probíhat až do nedělní půlnoci. S přihlédnutím k úspěšnosti minulých ročníků očekávají organizátoři návštěvnost až 600 tisíc lidí. V ulicích Prahy bude po večerech narváno více než obvykle. Navíc museli pořadatelé řešit situaci, že část programu se bude v pátek odehrávat nedaleko Paláce Žofín, kde se fanoušci loučí se zpěvákem Karlem Gottem (†80).

Letošní Signal Festival neboli festival světla nabízí celkem 18 instalací, z toho je hned 12 umístěných na nových místech. Světelného zkrášlení se dočkalo nově třeba ministerstvo dopravy. Světelným uměním se mohou návštěvníci při večerních procházkách Prahou kochat na třech trasách Malou Stranou, Starým Městem a Karlínem. Aby nezabloudili, připravili pro ně organizátoři letos vůbec poprvé mapu, díky které jim neunikne žádná z instalací. Mapa je zdarma ve festivalové aplikaci pro chytré telefony. A zdarma je také většina instalací.

Placená část programu pak probíhá v Českém muzeu hudby, Zrcadlové kapli Klementina, Galerii Kooperativa, barokním areálu Invalidovny, ministerstvu dopravy a ve Vojanových sadech. Placený je také 3D videomapping, který se letos odehrává na malostranské trase na fasádě Tyršova domu. Novinkou sedmého ročníku je Signal Pass, který platí po celou dobu festivalu na všechna zmíněná místa. Lze jej pořídit na místě za 300 korun.

Letošní ročník provází 30. výročí sametové revoluce, což se v tvorbě českých i zahraničních umělců odrazilo. „Samotný Signal Festival od svého počátku prošel také revolucí,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta a dodává: „Naším cílem už není jen samotná prezentace instalací, ale hlavně silný umělecký zážitek a představení a podpora současných umělců a společenských témat.“ A nezůstává jen u prázdných slov. Díky festivalu už vzniklo přes 70 nových uměleckých děl.

Po celé čtyři dny, od 10. do 13. října, startuje program úderem sedmé hodiny a probíhá až do půlnoci.

Jedním z největších taháků letošního ročníku je tajemná instalace architektky Evy Jiřičné ve Vojanových sadech. Pozornost na sebe výraznou měrou strhává největší instalace v historii celého festivalu, kterou mohou lidé vidět nad hladinou Vltavy mezi Smetanovým nábřežím a Střeleckým ostrovem. Za jejím vznikem stojí umělec Jakub Pešek. Zejména kvůli této světelné instalaci se zástupci Signal Festivalu spojili s vdovou Ivanou Gottovou Akce probíhá totiž nedaleko Paláce Žofín, kde se v pátek loučí veřejnost se zesnulým Karlem Gottem

Paní Gottová a zástupci festivalu se dohodli, že se obě události uskuteční, a to se vzájemným porozuměním, respektem a úctou. „Karel Gott by si žádné rušení kulturní události nepřál. Vzájemný respekt paní Ivany Gottové a Signal Festivalu je dobrým signálem pro návštěvníky obou událostí a může jít příkladem návštěvníkům obou událostí,“ objevilo se na stránkách festivalu.

V den státního smutku, v sobotu 12. října, uctí Signal Festival památku Mistra Karla Gotta v 19:00 na Karlínském náměstí minutou ticha.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy