Severokorejci vypustili do světa zprávu, že poprvé otestovali termonukleární pumu. I když je celý svět v pohotovosti a svolána byla i Rada bezpečnosti OSN, řada expertů se domnívá, že snad pouze přidali izotop vodíku do běžné jaderné bomby.

Když před časem ohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un, že jeho zhoubný režim vyvinul novou zbraň hromadného ničení, mnozí to považovali za planý poplach. Jenže když dnes ráno vyšlo z úst severokorejské televizní hlasatelky, že „první vodíková bomba byla úspěšně otestována v 10 hodin 6. ledna 2016“, začal všem tuhnout úsměv na rtech.

Jelikož na místě, kde k údajnému testu mělo dojít, byly zaznamenány otřesy o síle 5,1 stupně, bylo v sousedním Japonsku ihned svoláno mimořádné zasedání v kanceláři prezidenta.

Japonský premiér poslední severokorejský jaderný test označil za bezpečnostní hrozbu pro svou zemi, na kterou Tokio razantně odpoví.

Podle jihokorejských zpravodajských služeb měl výbuch sílu šesti kilotun TNT, což zhruba odpovídá síle posledního jaderného testu KLDR z roku 2013.

Zda šlo skutečně o vodíkovou bombu, potvrdí až výsledky podrobných testů.

S ohledem na fakt, že vůdce KLDR oslaví za dva dny narozeniny, vše napovídá tomu, že se jedná o další pokus o upevnění jeho stávající pozice.