Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Svět se skládá na Notre-Dame. Manžel Salmy Hayek slíbil 2,6 miliardy korun na opravu

+ Dalších 18 fotografií
Miliardová podpora
Slavnou katedrálu Notre-Dame v pondělí odpoledne zachvátil mohutný požár. Záběry z Paříže odhalily zkázu stavby, která je jednou z dominant Francie. Světoví státníci v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to označili za strašlivou událost s nedozírnými následky. Okolo půlnoci se hasičům podařilo ohnivé peklo zkrotit. Francie vyhlásí mezinárodní sbírku. Už v pondělí večer ale podnikatel François-Henri Pinault nabídl 2,6 miliardy korun na opravy.

Konstrukce hořící pařížské katedrály Notre-Dame zůstane uchráněna od celkové zkázy. Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Chrám přišel o svou úzkou věž a celou střechu. Podle předběžných zjištění pařížské prokuratury vznikl oheň neúmyslným zaviněním. Požár může souviset s renovačními pracemi na budově.

Na místo v pondělí večer dorazil prezident Emmanuel Macron. „Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze,“ uvedl na Twitteru. Vyhlásí i mezinárodní sbírku.

Francouzský miliardář a manžel herečky Salmy Hayek François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur, což je v přepočtu 2,6 miliardy korun. Kering vlastní několik luxusních módních značek, včetně Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga a Alexander McQueen. Podle odhadů je výše majetku rodiny Pinaultových 35 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu 794,3 miliardy ko­run.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Patří k nejnavštěvo­vanějším památkám metropole. Každoročně přitáhne 13 milionů návštěvníků.

Mohlo by vás zajímat

Další články