Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Svět se dozvídá krutou pravdu: Podle tajných služeb byl letoun v Íránu omylem sestřelen

Svět se dozvídá krutou pravdu: Podle tajných služeb byl letoun v Íránu omylem sestřelen
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Tragédie
Boeing 737-800 se 176 lidmi na palubě byl pravděpodobně omylem sestřelen íránskou protivzdušnou obranou. Ve čtvrtek to uvedl americký týdeník Newsweek. Tuto informaci časopis zveřejnil s odvoláním na nejmenovaného představitele Pentagonu, vysoce postaveného důstojníka amerického zpravodajství a představitele irácké tajné služby.

Ačkoliv se původně uvádělo, že ukrajinský boeing 737-800 havaroval v důsledku mechanické závady, ve čtvrtek se začal svět dozvídat i o jiné pravděpodobné příčině pádu letadla. V týdeníku Newsweek všechny výše jmenované zdroje shodně uvedly, že byl ukrajinský letoun zasažen raketou země-vzduch systému Tor M-1 označovanou v kódu NATO Gauntlet.

Podle nich šlo o nešťastnou náhodu. Íránská protivzdušná obrana byla údajně aktivována po íránském útoku na základny, které se staly několik hodin před pádem letadla. Jelikož existovala možnost odvetného úderu, protivzdušná obrana zareagovala na vzlétající letadlo.

Ukrajinská ambasáda potvrdila, že se jednalo o technickou závadu na letadle. Jinak ale mluví zveřejněné záběry s úlomky rakety, které by mohly pocházet z rakety Tor. Ty byly nalezeny na předměstí Teheránu nedaleko Chomejního letiště.

Mezi možné příčiny pádu boeingu patří i střet s dronem či jiným letícím předmětem. Ve hře je i teroristický útok. Podle nejnovějších informací se letadlo krátce po vzletu pokoušelo vrátit zpátky na letiště. To se ale už nepovedlo a dvě minuty po vzletu letadlo ukrajinských aerolinek havarovalo.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy