Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Svět řeší koronavirus a příroda začíná řádit: K životu se probudily sopky na Islandu a v Indonésii

Svět řeší koronavirus a příroda začíná řádit: K životu se probudily sopky na Islandu a v Indonésii
Zdroj: profimedia.cz
sopka
Celý svět je nyní zaneprázdněn řešením krizové situace kolem pandemie koronaviru a všechny ostatní věci šly bokem. Příroda se ale obelstít nedá a rozhodla se udeřit v ten nejméně pravý moment. V Indonésii se probudila k životu sopka Anak Krakatoa, která v roce 2018 vyvolala ničivou tsunami. Na Islandu se pro změnu probudila k činnosti vulkanická oblast, která spala celých osm let.

V sobotu místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB informoval o tom, že se k životu probudila sopka Anak Krakatoa, která v roce 2018 vyvolala ničivou tsunami. První výbuch zaznamenal indonéský úřad PVMBG v pátek zhruba v deset hodin večer.

Další erupce následovala o pouhých třicet minut později a trvala přes půl hodiny. Oblak popela vulkán vychrlil do výšky pěti set metrů. Místní úřady vydaly druhý nejvyšší stupeň varování, ale k žádným ztrátám na životech patrně nedošlo.

Sopka Anak Krakatoa se začala formovat už před devadesáti lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Informace hovoří také o tom, že v roce 1883 došlo k erupci, která vyvolala tsunami, při které zemřelo 36 tisíc lidí.

S podobnými problémy se také potýká Island. K životu se tam probudila sopka, která osm let spala a od konce ledna způsobila více než osm tisíc zemětřesení. „Nejhorším scénářem by bylo, kdyby se láva dostala až do města Grindavík,“ řekla pro The Guardian Kristín Jónsdóttir z tamního meteorologického úřadu.

Problémová oblast se nachází jihozápadně od islandského Reykjavíku a leží patnáct kilometrů od mezinárodního letiště.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy