Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Svět podle Daliborka: Kontroverzní dokument provází trestní oznámení a spor s hlavní postavou!

+ Další fotografie
Filmový portrét Dalibora K. a jeho rodiny Svět podle Daliborka vznikal v Prostějově, kde ústřední postava filmu žije. Právě v Prostějově proběhne v úterý 11. července, dva dny před uvedením do kin, speciální předpremiéra filmu.

Svůj film představí přímo v Prostějově režisér Vít Klusák. Ten se do města vrací po třech měsících v situaci, kdy film už stihl vzbudit silné ohlasy na MFF v Karlových Varech.

Dokumentární portrét Dalibora K. se teprve chystá do distribuce v kinech, po prvních projekcích na MFF Karlovy Vary se v jeho spojitosti začínají objevovat trestní oznámení na policii. „Přišla nám přes Facebook zpráva od jednoho uživatele, že na Dalibora podává trestní oznámení za propagaci nacismu a výzva, abychom byli policii k dispozici,“ potvrdil Vít Klusák.

Klusák už byl kvůli svému filmu na policii dvakrát, když měl odevzdat části filmu jako důkazní materiál k prověření, zda se na koncertu skupiny Ortel hajluje a posléze ještě jednou k podání vysvětlení ve stejné věci.

Dalibor K. zároveň nahrál a poskytl médiím své vyjádření, kde uvádí, že postavu neonacisty na základě objednávky pouze hrál. V době, kdy ústřední postavě snímku reálně hrozí trestní stíhání, chápou tvůrci jeho krok jako obranu proti tomu, aby se stíhání vyhnul. Proti tvrzení, že svou postavu jen hrál, se ale důrazně vymezují.

„Daliborovo tvrzení, že neonacistu jen hrál, není pravda! Film je autentický, Dalibor K. není herec, ale skutečný člověk se skutečnými názory, které ve filmu zaznívají,“ říká režisér Vít Klusák.

Část diváckých reakcí směřuje k tomu, že jednotlivé situace jsou inscenované a ne opravdové. Režisér Klusák použil k natáčení formu rekonstrukce. S Daliborem a jeho rodinou trávil čas, zaznamenával situace a dialogy a pro potřeby natáčení žádal účastníky, aby daný dialog nebo situaci zopakovali i před kamerou. Bez svého zásahu do obsahu či formy vyjádření. V tom, jak postavy žijí, co dělají a jak smýšlí, je film opravdový, skutečný a autentický.

Mohlo by vás zajímat

Další články