Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Svěrák mladší dal na Lvech rozhovor a větší esenci arogance, hlupáctví a snobství jste nikdy neviděli

Jan Svěrák, humanista a filmař.
Svěrák mladší byl supervizorem večera předávání Českých lvů a pro server iDnes dal v rubrice Kultura kratičký rozhovor o třech odpovědích, z něhož se nám udělalo zle. Tak jsme si bez svolení rozhovor vypůjčili a jdeme vám k tomu něco říct. Jemu taky.

OT: Je pravda, že doktory jako předávající jste vymyslel vy?

OD: Ano. Bavili jsme se na prezídiu akademie o tom, koho vybrat, když si filmaři nikoho neváží. Politici nebo modelky nepřipadají v úvahu, veterány jsme už měli. Takže jediní, koho my filmaři respektujeme, jsou lékaři.

Když si filmaři nikoho neváží…

Ráda bych v tomto bodě jako úplně první připomněla, že po velmi dlouhá staletí už od starověku pro všechny, kdo se dnes pyšně zovou filmaři, měla společnost pro lidi z tohoto oboru jiné označení – histrióni. Histrión byl kdokoliv, kdo měl co dělat s bavením lidí, tedy kdyby Svěrák žil v době, kdy nebyla kamera a film, dělal by něco jako autora představení, ale pořád by to byl histrión. A tito lidé byli na společenském žebříčku úplně dole a žili v opovržení. Mimo jiné se právě od jejich označení jmenuje i jedna z poruch osobnosti, tzv. histriónská, značí teatrálnost, dramatičnost, potřebu dělat scény a potřebu být obdivován. Ne nadarmo mají všechny výčty projevů co dělat s divadelním a filmovým jazykem.

Politici nebo modelky nepřipadají v úvahu…

Průměrný Západoevropan či Američan zná sedm osm českých jmen. Jágr a Hašek, hokejisté, Miloš Forman, režisér, Bohdan Pomahač, chirurg, Petra Němcová s Karolínou Kurkovou a Evou Herzigovou, modelky, a Václav Havel, politik. To jen tak na okraj třeba k tomu, že modelky nepřipadají v úvahu. Samozřejmě, jelikož ty, které zná celý svět, se na Lvy vykašlou, nebo na ně nemáte peníze. Mimochodem, když jste tak posh, asi právě proto pořadatelé pozvali na Českého lva Ornellu Koktovou. Lžimodelku a lžicelebritu.

Takže jediní, koho my filmaři respektujeme, jsou lékaři…

Zásadní otázka dne: A ptal se někdo, jestli my, obyčejní lidi, respektujeme vás? Když teď půjdu do ulic a zeptám se prvního kolemjdoucího na to, koho respektuje, odpoví mi asi toto: Manželku, protože je svatá. Svého kolegu nebo šéfa z práce, paní učitelku mého Jirky, protože s ním má trpělivost, a sestřičku, která se o mě starala, když jsem ležel v nemocnici. A pak taky možná Havla nebo Kalouska, podle toho, jakou partaj volí. Dost pochybuju, že odpovědí bude, že respektuje filmaře. Filmař je člověk, co prodává svůj produkt a divák si ho kupuje tím, že za něj platí v kině peníze. Produkt filmaře je zábava, v reálném světě ničím přínosná. V prvé řadě by si tedy měla filmařská sekta vážit svých zákazníků, tedy diváků, bez nichž by šla o hladu. V další řadě by si měl filmař vážit každého podavače kabelu ze štábu, protože bez lidí, na něž není vidět a dělají i ty nejdrobnější práce, by si ten film nikdy neudělal. No a nakonec filmař je kdo, že bude soudit, koho bude ze své profese respektovat a koho ne? I popelář může udělat pro společnost ze své dobrovolnické a srdečné povahy víc než lékař, který se stará jen o platící pacienty. Všichni Svěrákovi kolegové teď aby se modlili, že takhle arogantně hloupě nemluvil i za ně v obecné rovině, protože sociální inteligence nepobral ani za mák.

OT: Proč?

OD: Máme a měli bychom mít společný humanismus. A znáte to, za starých časů v hospodě u jednoho stolu seděli pan doktor, pan učitel a pan farář.

Máme a měli bychom mít společný humanismus…

Ne, nemáte. Vy neděláte nic, co prokazatelně pomáhá lidstvu v tom, aby bylo lepší, zdravější, sociálnější, demokratičtější nebo svobodnější. Tohle dělají lidé, kteří si nestoupnou nafoukaně k diktafonu a nemluví o tom, že nikoho nerespektují. To dělají lidé, které doopravdy nikdo jménem nezná a určitě nebyli pozváni na Lvy, protože jsou právě teď v Angole, kde dělají daleko důležitější věci, jako kopou děckám novou studni nebo staví z cihel školu svýma rukama či vyučují v uprchlických táborech. A i ti lékaři, kteří na ceny jako předávající pozvání byli, mají určitě na svědomí více zdraví a více zachráněných životů, než filmař. Takže bych požádala, aby se s nimi nesrovnával, to si totiž nemůže dovolit nikdo. Zvláště odrzle to pak působí ve světle toho, když víme, že například existuje organizace Lékaři bez hranic. V rámci působení pro ni žijí lékaři, chirurgové a sestry ve fakt drsných podmínkách v zemích třetího světa, kde pomáhají lidem, kteří by bez nich zemřeli, a za to jsou za odměnu zabíjeni, unášeni a denně ohrožováni na životě. V čem je denně ohrožován na životě Svěrák a další filmaři sedící v divadle a plácající rukama nad cenou, to opravdu netuším. Humanismus jako ideologii společnou mít mohou, ale to já jsem taky humanista. Ve skutečnosti to nic neznamená, dokud nezačnete těm lidem obětavě sloužit. Dobrovolně.

A znáte to, za starých časů v hospodě u jednoho stolu seděli pan doktor, pan učitel a pan farář…

Jediná správná odpověď. Herec či režisér nebo autor představení za starých časů u stolu nikde neseděli. Proč? To jsme si vysvětlili nahoře.

Související články

Další články