Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Švédští archeologové objevili stovky koster jako pozůstatek záhadného masakru: Co se stalo před 1500 lety?

Helene Wilhelmson pečlivě odkrývá kosti, někdo tu bezdůvodně zabil
stovky lidí.
Zdroj: Profimedia.cz

Nazývají to švédské Pompeje, ale zatímco v Itálii konzervoval lidská těla popel ze sopky, tady mrtvoly někdo nechal pohozené po zemi, až se ztratily v čase. Na ostrově Öland, kousek od švédského pobřeží, se povedlo archeologům objevit brilantní nález, když vykopali stovky koster záhadného masakru.

Ležely v zemi nedotčené celá staletí a odhaduje se, že k děsivému činu došlo někdy před 1500 lety. Helene Wilhelmson, archeoložka, která se specializuje na studium kostí na univerzitě Lund, říká: „Je to víc než obyčejný moment v archeologii. Tohle je jako Pompeje. Něco strašného se tu stalo a čas se zastavil, všechno se zastavilo.“

Pro archeology je záhadou, co se na ostrově vlastně událo. Ve Švédsku bylo zvykem pálit mrtvé, ale tato těla byla ponechána jen tak na zemi a v pozicích, jak je smrt našla. Z jejich poloh je jasné, že nikdo útok nečekal a lidé byli překvapeni momentem masakru.

Záhadou také je, proč nikdo ve vesnici neloupil, našly se zlaté brože a další vzácné šperky. Ale týmy odborníků už chystají speciální 3D modelaci, která by měla zrekonstruovat celou událost.

Související články

Další články