Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Švédsko se koronaviru nebojí: Děti stále musí do škol a lidé mohou vysedávat v hospodách

Zdroj: unsplash.com
+ Dalších 8 fotografií
Koronavirus
Ve Švédsku berou pandemii koronaviru na lehkou váhu. Lidé tam stále zaplňují sjezdovky a hospody v lyžařských střediscích, jako by se nic nedělo. Školy jsou také otevřené a děti je musejí navštěvovat bez výjimek.

Zákeřný koronavirus napadl téměř celý svět a ve všech státech se šíří nezastavitelnou rychlostí. Většina evropských zemí přijímá speciální opatření, aby se šíření nového typu koronaviru zamezilo. Jenže některé státy si s tím moc hlavu nelámou. Mezi takovými je i Švédsko, kde děti stále navštěvují školy, upozornila televize ARD.

Podle švédských úřadů uzavření škol není řešením a šíření viru by to stejně nezabránilo, naopak. "Člověk chce jednat s mírou," zní motto skandinávského království.

Ačkoli se ve Švédsku nakazilo už 1600 lidí a 16 nemoci podlehlo, lidé se stále domnívají, že nejde o nic až tak závažného. Například švédský občan Sven Nordberg vyrazil o víkendu s manželkou a dvěma syny na lyžovačku do hor, stejně jako 25 tisíc dalších Švédů. "Kdyby vláda vydala pokyny, že bych sem neměl chodit, asi bych to neudělal," přiznal Sven v lyžařské oblasti Sälen.

Nejvíce nakažených hlásí hlavní město Stockholm. Tam jsou stále otevřené obchody, restaurace, ale i menší kina. Ovšem ulice jsou každým dnem prázdnější a veřejný tlak na zdravotnický úřad roste. Řada předních lékařů a vědců chce, aby vláda přijala razantnější opatření. Jejich tužby zatím nebyly vyslyšeny.

"Nejdůležitější věc, kterou teď můžeme udělat, je zůstat doma, když se cítíme špatně," ujišťuje Anders Tegnell z ministerstva zdravotnictví.

Související články

Další články