Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Švédové testují kratší pracovní dobu. Domů chodí už po 6 hodinách. Chcete taky?

Stihli byste za 6 hodin svoji práci?
Zdroj: profimedia.cz
Firmy ve Švédsku testují šestihodinovou pracovní dobu. Slibují si od toho výkonnější, odpočaté a šťastnější zaměstnance. A světe, div se, funguje to. Chtěli byste stejný systém zavést u nás?

Čím dál více švédských firem se zapojuje do experimentu, během něhož zaměstnanci nechodí do práce na klasických osm hodin, ale pouze na šest. Podle mnohých hlasů není osmihodinovka tak efektivní, jak se dosud zdálo.

K pokusu se připojila už loni firma Filimundus, která pro svoje zaměstnance chce více času, který mohou trávit s rodinou, na oplátku na ně má nové požadavky. Měli by trávit méně času brouzdáním na internetu, sledováním sociálních sítí, zkrátka omezit veškeré rozptylování. Dokonce i porady omezili na ty nejstěžejnější.

A povedlo se! Výkonnost zaměstnanců nijak neutrpěla, ba naopak se zvýšila. Zaměstnanci stihnou zadané úkoly i za šest hodin, pracují efektivně a intenzivně.

Už loni na jaře zavedla šestihodinovku radnice v Göteborgu nebo tamní domov důchodců. Zaměstnanci se shodují, že mají více času na odpočinek, lépe se v práci pak soustředí a odvádějí lepší výsledky. Přidávají se proto další a další firmy.

Je důležité zmínit, že pracovní doba se sice zkracuje, plat ovšem zaměstnancům zůstává stejný.

Zkracování pracovní doby kvůli paradoxně vyšší efektivitě práce zaměstnanců není žádným novým objevem. Švédsko tento systém zkoušelo už v devadesátých letech, kdy byl nabízen zaměstnancům radnice ve Stockholmu, kteří pečují o děti, důchodce nebo hendikepované. Šestihodinovka se udržela do té doby, než levicovou vládu vystřídala pravicová.

Ostatně známý je i úspěšný pokus Henryho Forda z 20. let minulého století. Svým zaměstnancům tehdy zkrátil dobu z deseti pracovních hodin na osm, a dokonce jim ještě zvýšil plat. Jeho krok znamenal obrovskou revoluci a sakramentsky se mu vyplatil. U zaměstnanců se snížila chybovost, byli spokojenější a Fordovi se paradoxně i zvýšil zisk.

Co myslíte vy? Jsou Češi připraveni pracovat jen šest hodin denně? Uvítali byste to a stíhali byste svoji práci? Napište nám svůj názor do komentáře pod článkem nebo na Facebook.

Související články

Další články