Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Svazky StB promlouvají: Karel Gott urážel SSSR a tanky mu v roce 1968 hodně vadily

Karel Gott na snímku z roku 1970
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 12 fotografií
ODTAJNĚNÍ
O chování Karla Gotta (†80) vůči předlistopadovému komunistickému režimu se vedou dlouholeté spory. Pro některé byl symbolem tuhé normalizace, prý soudruhům pomáhal držet se u moci, pro jiné je to ale člověk, který jen chtěl bavit lidi, a tak sem tam musel ohnout hřbet, přitom však pomáhal disidentům včetně Marty Kubišové. Svazky StB však nyní odhalují, že přestože na nátlak režimu veřejně vystoupil proti Chartě 77, ve skutečnosti byl ostrým kritikem sovětské okupace.

Server iRozhlas.cz studoval svazky, které si na umělce vedla komunistická tajná policie. A je tam řada zajímavých důkazů o tom, že vztah Karla Gotta (†80) k režimu a Sovětům nebyl tak jednoznačný.

Dokazuje to případ z prosince 1969. Tehdy se dostal na pasové kontrole na ruzyňském letišti do křížku s příslušníkem. Ptal se ho, co to má na klopě za odznáček (byla na něm Leninova podobizna).

„Odpověděl jsem, že učitele dělnické třídy a proletariátu celého světa. On zakroutil hlavou a povídal: Co by tomu řekl,“ běžel hned zatepla estébákům nahlásit vše do spisu náčelník oddělení pasových kontrol František Rezek.

Donašeč

Muž se zpěváka opakovaně ptal, co má svými slovy na mysli.

„No tomu srpnu 1968 a těm tankům v ulicích Prahy a co všechno zničily,“ řekl prý Mistr.

„Dále pokračoval v diskusi, co tady ti okupanti mají co dělat, ať si jdou domů a s tanky ať odjedou, zde nemají co dělat a jiné urážky na SSSR,“ dodal nahlašovatel.

Rozhlas dále mapuje to, jak Gott po upálení Jana Palacha pomohl západoněmecké novinářce propašovat zakázané fotografické materiály z demonstrací ven z republiky. Protože byla v hledáčku tajných, materiály si převzal a převezl je přes hranice.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy