Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Svatojánská noc: Nastává čas milostné magie a prorockých snů! Za čím odvážné páry vyrážejí do lesů?

Kdo se bojí, nesmí do lesa.

Svatojánská noc se slaví v předvečer svátku Jana Křtitele. Vychází z předkřesťanských oslav letního slunovratu (vstupem Slunce do znamení Raka 21. června 2014 začalo astronomické léto), což byl v životě našich předků významný den.

Noc z 23. na 24. června je plná kouzel a magie. Lidé věřili, že ožívají nadpřirozené síly, prováděli taktéž různé rituály. Příslovečným zvykem je pálení svatojánských ohňů, v nichž mělo podle tradice hořet devět druhů dřeva. Když jste posvátný oheň přeskočili, zajistili jste si pevné zdraví.

Otevíraly se skály a země vydávala své poklady. Předně jste museli najít kvetoucí kapradí, to rozkvétalo o půlnoci a střežily ho temné mocnosti. Kdo květ zlatého kapradí nalezl, byl obdařen magickými schopnostmi. Mohl být neviditelný, rozuměl řeči zvířat a rostlin, otevřela se mu cesta k pokladu. Z něj si měl člověk vzít jen tolik, co unesl, jinak by jeho duše propadla peklu.

V lese na vás čekaly vedle čarodějnic i další nástrahy. Mohli jste narazit na bludičky, které vás lákaly do bažin. Při překročení bludného kořene byste zase zabloudili. Strach všem naháněly divoženky, o nichž se povídalo, že lidem nahlížejí do oken a vyměňují děti. Zpěvem a tancem lákaly mládence ven. Kdo se nechal svést, toho utancovaly k smrti a jeho tělo roztrhaly na kusy.

Svatojánská noc náleží především lásce. Zamilované dvojice se vypravovaly do tamních lesů, jednak tu hledaly pověstný kapradinový květ, ale rovněž se v hájích oddávaly sexu. Lesy tak během noci byly plné milenců, aby se o devět měsíců později rodilo nejvíce miminek v roce.

Sílu propůjčuje ona tajuplná noc i rostlinám, jež se využívají k čarování. Pokud chtěla mladá dívka vědět, který hoch by se mohl stát jejím vyvoleným, musela večer natrhat devatero kvítí a dát si je pod polštář. Ve snu se jí zjeví ten pravý muž, do roka by pak měla následovat svatba.

Ženy chodily na louky trhat bylinky, a to nejpozději na svátek Jana dopoledne. Měly silný léčivý účinek a říkalo se jim svatojánské koření. Na trzích se prodával kořen mandragory, jenž sloužil k milostné magii a působil i na sexuální potenci. Hledáte-li lásku, přičaruje vám ji laskavec (neboli amarant).

A jestli chcete vědět, jaký den i noc vás čekají, můžete si každý den přečíst svůj osobní a erotický horoskop.

Související články

Další články