Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Svátky po česku: Chci konečně klidné Vánoce, ale vím, že se manžel zase zlije

O svátcích je prostě o kousek jednodušší dostat se k lahvi.
Zdroj: profimedia.cz
Pokud si v těchto dnech projedete severy a diskuze, na kterých si píší maminky, narazíte podezřele často na jedno a to samé téma. "Jak je to u vás o Vánocích s alkoholem?" ptají se vzájemně maminky. "Už jsem od října ve stresu, že bude zase celé svátky doma a bude pít," zní další povzdech. Jak se zdá, společně s Vánocemi přichází pro některé i jiný stres než jen ten, co se nakupování dárků týče.

„Můj manžel využije jakýkoliv svátek k tomu, aby se opil. Zkazí mi prakticky všechny svátky i narozeniny, víkendy už nepočítám,“ začíná jedna z maminek, která se potýká s problémem, který trápí stále více Čechů, tedy s partnerem alkoholikem.

V České republice je alkohol problém, který je často bagatelizován. Z dostupných statistik vyplývá, že problém tohoto druhu má 25 % mužů a 10 % žen. Každý čtvrtý muž a každá desátá žena bojují se závislostí, které uvolněná atmosféra, všudypřítomný alkohol a pracovní volno nedělají úplně dobře.

„Všichni se těší na svátky, chtějí udělat jeden druhému radost a já už se zase od října stresuji tím, co se zase na Vánoce semele,“ přiznává maminka od dvou malých dětí, která má úplně obyčejná přání, jako mít jeden rok klidné svátky. A rozhodně není sama. „Nejvíce mě trápí to, že když jde o svátcích ‚na pivo‘, tak já se bojím, v jakém stavu se vrátí. Nemohu spát a neusnu, dokud nepřijde, takže jsem celý další den unavená. Po konci Vánoc bych vždycky potřebovala nějakou dovolenou, ale zase jsem potom ráda, že už jsou za námi a mám zase na rok klid,“ píše maminka ze Zlína, což je za jižní Moravou druhý kraj, kde je nejvyšší závislost na alkoholu.

„Manžel si popije celý rok, ale o těch Vánocích mi to vadí nějak víc, jsou tam děti a chtěla bych klidnou atmosféru, a ne být ve stresu, kdy se ztříská a co tím zkazí letos,“ potvrzuje žena z Havířova a dokazuje tak, že Vánoce, alkohol a muži je větší téma, než bychom možná čekali.

Podobně laděné texty na internetu, především v tomto předvánočním období, přibývají. A jak si takové životní přání o klidných Vánocích splnit?

Těžko říct, odejít, promluvit si spolu, léčit se… nebo máte nějaký svůj návod, jak si užít klidné Vánoce i s někým, kdo je vidí ze dna lahve?

Napište nám do diskuze nebo na redakce@extra.cz.

Související články

Další články