Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Svatba nebo firemní akce? Vyberte toho správného fotografa

Svatba nebo firemní akce? Vyberte toho správného fotografa
Zdroj: Photographs.cz

Výběr toho správného fotografa byste rozhodně neměli podcenit, ať už organizujete jakoukoliv událost. Obzvlášť pokud se jedná o svatbu. Existuje přitom hned několik faktorů, které byste měli při své volbě zohlednit. Jaké to jsou a na co dalšího byste si měli dát pozor?

Jak správně vybrat fotografa

První otázka, kterou si před výběrem fotografa musíte položit, je, jaký styl fotek byste si přáli. Existuje totiž nepřeberné množství fotografů a každý z nich má svůj osobitý styl. Zkuste tedy hledat fotografa podle stylu, který se vám líbí, projděte si ukázky jeho práce a následně jej oslovte s žádostí o osobní setkání. Jen tak můžete předejít nemilému rozčarování při prohlížení výsledných snímků, a navíc zjistíte, zda si s fotografem takříkajíc sednete.


Fotografa vybírejte také podle lokality, kde se budete chtít fotit. Velké množství kvalitních fotografů z Prahy nemá problém ani za vámi kamkoliv dojet, je však třeba se na případné cestě předem domluvit. Stejně tak myslete na jeho občerstvení, bude s vámi trávit velkou část dne, tak ať má na svou práci dostatek sil.


Čemu se při výběru fotografa vyhnout

Rozpočet je pravděpodobně jedním z kritérií, podle kterých se budete rozhodovat. Na fotografovi byste však rozhodně neměli šetřit. Fotografie jsou totiž něco jako stroj času, dokážou vás přenést do těch nejkrásnějších okamžiků vašeho života, a když nevyjdou podle vašich představ, jiné už z daného dne nepořídíte. Ze stejného důvodu neoslovujte fotografa, který s daným typem akce nemá zkušenosti. Takže pokud váš kamarád fotí například krajinky a vy se jej rozhodnete oslovit s vidinou ušetřených peněz v rámci svatebních nákladů, je možné, že vám výsledné snímky přinesou spíše zklamání než radost.


Kolik stojí svatební fotograf

Svatební fotograf bývá jednou z nejdražších položek celého rozpočtu. Cena za jeho práci se pak může pohybovat v rozmezí 10–100 tisíc korun. Bývá v ní zahrnuto celodenní focení svatby, párové fotografie nevěsty a ženicha a pak také následná úprava fotografií.


TIP: Finanční rozpětí je opravdu široké, ale pamatujte, že vysoká cena nemusí odpovídat kvalitě. Proto se nerozhodujte jen podle ní a stylu fotografa, ale také na základě referencí předchozích klientů.


Kolik stojí focení společenských akcí

Kvalitní fotograf se hodí také pro společenské akce, jako jsou plesy nebo firemní večírky. Někteří fotografové naceňují svou práci tzv. hodinovou sazbou. Můžete se tak setkat například s rozpětím 600–1200 korun za odfocenou hodinu. Předem si však zjistěte, zdali se do této částky počítá i následná úprava fotek, nebo se účtuje zvlášť. 

Související články

Další články