Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Svatba na první pohled: Nová reality show pomůže najít lásku podle čichu a DNA

Svatba na první pohled: Nová reality show pomůže najít lásku podle čichu a DNA
Zdroj: archiv
+ Dalších 7 fotografií
NOVÝ POŘAD
Nový pořad Svatba na první pohled je tady! TV Nova ho poprvé odvysílá ve středu 28. října, nová reality show vystřídá Výměnu manželek. Provází jí mimo jiné zkušení psychologové a DNA expertka. Podle nich se lidem v poslední době nedaří hledat vhodné partnery, a proto přichází nové možnosti. Sociální experiment a reality show v jednom má podle odborníků pomoci s láskou. A i divákům by mohli poradit, jak na takzvanou vztahovou gramotnost.

Reality show Svatba na první pohled pochází z Dánska, ale rychle si ji osvojily i další země a oblíbenou se stala také v Americe. A právě tam začali lidé řešit, kolik vlastně dostávají účastníci reality show peněz, aby do toho šli. Původně se totiž tvrdilo, že nedostávají zaplaceno.

Pak ale vyšel producent Chris Coelen s pravdou na světlo. Řekl sice, že nechtějí lidi motivovat penězi, takže dostávají jen „něco málo“, web Womens Health Magazine ale přišel s informací, že dvojice dostávají až 1500 dolarů za epizodu, což je v přepočtu okolo 36 tisíc korun. Ať už je to jakkoli, hlavním posláním pořadu nejsou peníze, ale výhra v podobě lásky na celý život. V tom jsou však partneři podle odborníků bohužel „negramotní“.

„Termín vztahová gramotnost jsem začala používat, když jsem kolem sebe neustále slyšela, jak je důležité najít si vhodného partnera, potkat toho „pravého“. Lidé totiž často žijí v domnění, že pokud budou dostatečně dlouho hledat, na toho pravého kápnou, a pak už půjde všechno jako po másle. Ono to tak ale není,“ říká psycholožka Katarína Szabados Ta bude v české verzi pořadu Svatba na první pohled vystupovat v roli odborné poradkyně.

„Mezi partnery musí fungovat i vzájemná přitažlivost, chemie a sympatie,“ říká Szabados, nemůžeme mít vztah s kýmkoli, ale ve skutečnosti je kolem nás hodně vhodných partnerů. „Záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme. Co se vznikajícím vztahem uděláme, jak v něm budeme fungovat, jaké zaujmeme postoje, jak budeme komunikovat, jak řešit konflikty, nastavovat hranice.“

Láska nebo Svatba na první pohled

Jak funguje zamilovanost ví asi každý, nejprve přijde bouře hormonů a po čase jsme často překvapení, do jakého vztahu jsme to naskočili. I to se snaží nová reality show obejít. „Láska je komplexnější a přichází až poté, co počáteční vzplanutí opadne. U lásky již nejde jen o biologickou souhru, ale i o vzájemný respekt, toleranci, společné zážitky,“ upřesňuje DNA expertka Jaroslava Babková

A pomoci mají vědecké rovnice, vhodného partnery předem „určí“ vzájemně podle čichu, podle psychologických testů, testů DNA, čichu i na základě atraktivity. Muži a ženy od 25 do 40 let, kteří nemohou najít partnera doufají, že se to povede.

„Pokud partner prošel testem zraku, čichu i chuti, což znamená, že se mi líbí, voní mi i chutná, a funguje nám intimní život, přijde na řadu další fáze, a tou je zplození potomka. Páry, které jsou biologicky kompatibilní, by měli mít schopnost se reprodukovat. Cílem živých bytostí je předat své geny dál,“ vysvětluje Babková.

A že je potřeba potom, co zplodíme potomky, hledat kompromisy, to si myslí další z odborníků na slovo vzatý, individuální a párový psychoterapeut Tomáš Novák „Kompromisy jsou určitě potřeba, ale záleží na tom, v jaké oblasti. Co se týče klíčových hodnot každého z nás, tak v nich kompromisy člověk rozhodně nebude muset dělat. Ale udělat kompromis například v otázce trávení volného času je někdy na místě, pokud to potěší toho druhého," dodává odborník na lásku.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy