Svatba na první pohled: Natálka a František mají 30 dní na to zjistit, jestli se k sobě hodí
Reality show Svatba na první pohled pochází z Dánska, ale rychle si ji osvojily i další země a oblíbenou se stala také v Americe.
V prvním díle české verze jste mohli vidět dvojici, která se nakonec nebála říct své ANO. Podnikatel František (36) a jeho novomanželka Natálie (23), původem zubní sestra z Ukrajiny teď budou svůj vztah testovat třicet dní. A začnou s tím rovnou na svatební cestě, kterou budou trávit na exotickém Barbadosu. Mají šanci na štěstí?
„Termín vztahová gramotnost jsem začala používat, když jsem kolem sebe neustále slyšela, jak je důležité najít si vhodného partnera, potkat toho pravého. Lidé totiž často žijí v domnění, že pokud budou dostatečně dlouho hledat, na toho pravého kápnou, a pak už půjde všechno jako po másle. Ono to tak ale není,“ říká psycholožka Katarína Szabados Ta v české verzi pořadu Svatba na první pohled vystupuje v roli odborné poradkyně.
„Mezi partnery musí fungovat i vzájemná přitažlivost, chemie a sympatie,“ říká Szabados s tím, že nemůžeme mít vztah s kýmkoli, ale ve skutečnosti je kolem nás hodně vhodných partnerů. „Záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme. Co se vznikajícím vztahem uděláme, jak v něm budeme fungovat, jaké zaujmeme postoje, jak budeme komunikovat, jak řešit konflikty, nastavovat hranice.“
Láska nebo Svatba na první pohled
Jak funguje zamilovanost, ví asi každý, nejprve přijde bouře hormonů a po čase jsme často překvapení, do jakého vztahu jsme to naskočili. I to se snaží nová reality show obejít. „Láska je komplexnější a přichází až poté, co počáteční vzplanutí opadne. U lásky již nejde jen o biologickou souhru, ale i o vzájemný respekt, toleranci, společné zážitky,“ upřesňuje DNA expertka show Jaroslava Babková
„Pokud partner prošel testem zraku, čichu i chuti, což znamená, že se mi líbí, voní mi i chutná, a funguje nám intimní život, přijde na řadu další fáze, a tou je zplození potomka. Páry, které jsou biologicky kompatibilní, by měli mít schopnost se reprodukovat. Cílem živých bytostí je předat své geny dál,“ vysvětluje Babková.
A že je potřeba potom, co zplodíme potomky, hledat kompromisy, to si myslí třetí z odborníků, individuální a párový psychoterapeut Tomáš Novák „Kompromisy jsou určitě potřeba, ale záleží na tom, v jaké oblasti. Co se týče klíčových hodnot každého z nás, tak v nich kompromisy člověk rozhodně nebude muset dělat. Ale udělat kompromis například v otázce trávení volného času je někdy na místě, pokud to potěší toho druhého," dodává odborník na lásku.