Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Superdebata na ČT: Umělá inteligence Matylda svou otázkou zmátla Fialu, Okamura se na ni zlobil

Zdroj: profimedia
Superdebata

Umělá inteligence jménem Matylda pokládala ve středu 6. října otázky čelním představitelům politických stran a koalic v debatě České televize (ČT) k víkendovým volbám do Sněmovny. Na rozdíl od předchozích debat krajských lídrů ČT pozvala osm politiků, nově se mezi zúčastněné dostala zástupkyně hnutí Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS). Za koalici Pirátů a STAN přišel šéf Starostů Vít Rakušan, i když kandidátem na premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Umělou inteligenci s ženskou tváří vytvořili vědci spolupracující s Univerzitou Karlovou, pro formulaci otázek dostala k dispozici oficiální životopisy zúčastněných politiků a části programů jejich stran, které se týkají budoucnosti. Otázky se týkaly internetu, technologií, mobilních telefonů i umělé inteligence jako takové. Odpovědi někteří politici využili k prezentaci priorit svých stran a hnutí.

Třeba premiér a šéf ANO Andrej Babiš odpovídal na otázku, jak bude vypadat svět budoucnosti a co si představuje, že v něm bude dělat, šéf ODS a koalice Spolu tvořené občanskými demokraty, lidovci a TOP 09 Petr Fiala čelil dotazu, zda by měla být umělá inteligence regulována vládou. „Ve čtvrtek mě čekají další dvě debaty, 'Matylda' v nich snad už nebude,” napsal Fiala po debatě na Twitteru.

Okamura si měl vybrat superschopnost

Předsedy komunistů Vojtěcha Filipa se Matylda zeptala, zda mají mít děti ve škole přístup ke hrám a aplikacím na mobilních telefonech, šéfa ČSSD Jana Hamáčka, co by na sobě změnil, pokud by se v budoucnu znovu narodil jako robot nebo android. Šéfka TSS Zuzana Majerová Zahradníková odpovídala na dotaz, zda by se měla zákonem stanovit věková hranice pro pořizování selfie fotografií, aktivitu na sociálních sítích a hraní počítačových her.

Předseda SPD Tomio Okmura si měl vybrat superschopnost. Rakušana se Matylda tázala na to, zda by se měly daně vypočítávat automaticky bez lidské účasti, šéf Přísahy Róbert Šlachta se vyjádřil k tomu, co je na dnešním internetu nejhorší.

Proč nepřišel Bartoš?

Účast TSS v debatě kritizovali Zelení. „Žádáme Českou televizi, aby přehodnotila, koho do Superdebaty pozve, a jednala jako skutečně nezávislé veřejnoprávní médium,” uvedla lídryně Zelených Magdalena Davis. Majerová Zahradníková v debatě vystoupila, protože volební potenciál TSS byl společně s další stranou sedmý nejvyšší, ČT proto pozvala osm lídrů. Zelení uvedli, že po započtení statistické odchylky se před třemi týdny umístili sedmí shodně s KSČM, ze série krajských debat však byli vyloučeni.

V koalici STAN a Pirátů jsou dva rovnoprávné subjekty a šéfové obou stran se v mediálních výstupech střídají, uvedl Rakušan k tomu, že do dnešní debaty nepřišel Bartoš. „Myslím si, že toto je právě obrovitánská devíza celé naší koaliční spolupráce,” dodal. Bartoš na Twitteru odmítl, že by měl z účasti v debatě strach.

Související články

Další články