Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Supercelární bouře žene do Česka extrémní lijáky: Hrozí povodně, platí výstraha

Supercelární bouře žene do Česka extrémní lijáky: Hrozí povodně, platí výstraha
Zdroj: HZS Pardubického kraje
+ Dalších 11 fotografií
počasí
Ani poslední červnový víkend se neobejde bez vydatných srážek, bouří a dokonce bleskových povodní. Už v páteční podvečer vyráželi hasiči k zatopeným sklepům a komunikacím. Hasiči navíc pátrají po muži, který si měl jít zaplavat do řeky Orlice na Královéhradecku. Aby toho nebylo málo, na Evropu se řítí supercelární bouře, která ovlivní i počasí u nás...

Vydatné až extrémní deště nedají spát hlavně východu Česka. Už od začátku června totiž hlavně tam řádí bleskové povodně a na svědomí mají i několik životů. Hasiči se každý den i noc střídají v odčerpávání vod ze zatopených domů, sklepů nebo také komunikací. Zdivočelá voda od začátku června podemlela i několik silnic a cest.

Hasiči mají plné ruce práce

Například jednotky HZS Jihomoravského kraje vyjížděly hlavně na venkov blízko Brna. Často šlo převážně o zatopené sklepy a komunikace, ale zásahů jenom tam bylo přes 30. Dalších 7 v Břeclavi, 5 ve Znojmu a 2 na Vyškově. Hasiči z Moravskoslezského kraje měli o dost více práce. Na Ostravsku vyjeli od pátečního podvečera do sobotního rána ke skoro 270 zásahům. Často se jednalo o totéž, někde museli řezat i stromy.

Pátrání po mladém plavci

Od pátečního večera pátrají policisté a hasiči z Ústí nad Orlicí po dvaadvacetiletém muži. Ten měl skočit do silného proudu řeky Orlice a už prý nevyplaval. Policisté prohledávají koryto Tiché Orlice, ale muže se stále nedaří najít.

„Dvaadvacetiletý muž podle svědků, kteří to viděli, skočil u splavu do řeky. Dosud se jej nedaří nalézt,“ uvedla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková.

Se studenou frontou přichází velmi silné bouřky

Tím to však nekončí, přes Evropu přechází studená fronta, která dokáže nadělat pořádnou paseku. "Studená fronta postupuje do teplého, vlhkého a labilního vzduchu. Tvořit se tak budou i velmi silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy," uvedla pro eXtra Dagmar Honsová a myslela tím krupobití, přívalové deště a silný vítr.

Ve Francii už velmi silné bouřky udeřily a postupně se přesunuly i do Německa. Země je ohrožena i tzv. supercelou, která spadá do nejničivějších bouří právě kvůli zmíněným meteorologickým jevům. Počasí v Česku tím bude také ovlivněno, bouře a deště by měly dorazit v neděli odpoledne. Sice teplota dosáhne na 31 °C, ale postupně na celém území bude pršet a hřmít. Supercelární bouře je tvořena jednou mohutnou buňkou, jejíž část rotuje kolem své osy. Tento typ bouří je typický pro USA, v Evropě se vyskytuje jen zřídka. "Deštivé a bouřkové bude také pondělí, ochladí se až o 10 °C," dodala Honsová.

Nová výstraha před povodněmi

Na ČHMÚ vydali novou výstrahu a varují Olomoucký kraj, hlavně Prostějov a Přerov . Pro ten v sobotu platí od 9:30 do 12:30 extrémní povodňové ohrožení. "V důsledku dotoku z horních částí povodí byl překročen 3. SPA na Hané v profilu Vrchoslavice. Kulminaci očekáváme v nejbližších hodinách. Zvýšený průtok se bude promítat do dolních částí toku," varují meteorologové.

Povodňová bdělost platí navíc i pro zbytek Olomouckého kraje a také Pardubický, Královéhradecký a Moravskoslezský kraj. Tato výstraha je platná od soboty půl desáté dopoledne až do tří hodin. Na některých místech je nebezpečí výskytu bleskových povodní větší, ale na pozoru by se měli mít všichni obyvatelé těchto krajů.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy