Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Suchá čísla: S koronavirem leží v nemocnicích šestkrát víc pacientů než před měsícem

Suchá čísla: S koronavirem leží v nemocnicích šestkrát víc pacientů než před měsícem
Zdroj: profimedia
Koronavirus
V nemocnicích bylo na konci října šestkrát více lidí s covidem-19 než na jeho začátku. Poslední říjnový den to bylo 7370 lidí. Těžké pro zdravotnická zařízení budou podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly ještě příští dva týdny, napsal to na Twitteru. Počty nově pozitivně testovaných začaly nyní klesat, mezi nákazou a rozvinutím vážných příznaků je ale obvykle zpoždění deset až 14 dní. Na konci října byla podle dat z dispečinku intenzivní péče volná asi třetina lůžek s kyslíkem, téměř 27 procent lůžek na odděleních intenzivní péče a asi 44 procent umělých plicních ventilátorů. V některých krajích je ale situace horší.

"Vypadá to, že opatření zavedená před 14 dny začínají fungovat. Je možný opatrný optimismus z hlediska počtu nakažených. Ale v nemocnicích budou příští dva týdny těžké," napsal Prymula.

Na začátku října bylo v nemocnicích méně než 1200 pacientů s covidem-19 Na konci měsíce to bylo zhruba o 6000 nemocných víc, vůbec nejvyšší počet byl 27. října, kdy pobyt v nemocnici potřebovalo 7370 lidí s covidem-19.

Nemocnice omezily počet zákroků

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v pátek uvedl, že pomaleji než počty lidí, kteří do nemocnic směřují, roste počet těch, kteří kvůli vážnému stavu potřebují intenzivní péči. Zatímco v prvních pěti říjnových dnech to bylo téměř 22 procent všech hospitalizovaných, na konci měsíce přibližně 15 procent. Částečně se v tom podle Duška projevuje i mortalita, tedy počet nakažených, kteří zemřou.

Nemocnice v posledním měsíci výrazně omezily naplánovanou a odložitelnou péči o pacienty a uvolněné kapacity mění na oddělení pro nakažené novým typem koronaviru. Díky tomu klesají volné kapacity mírněji, než roste počet hospitalizací. Pořizují se také nové přístroje. Plicních ventilátorů bylo na konci října o 253 více než na začátku. Jejich volné kapacity ale navzdory tomu klesly, zatímco 1. října bylo volných 54 procent, na konci měsíce to bylo asi o deset procent méně.

Roste počet nakažených lékařů

Rozdíly v naplněnosti jsou i regionální. Nejméně volných kapacit lůžek s kyslíkem měl na konci října Královéhradecký (19,5 procenta) a Karlovarský kraj (21,5 pct). Volných postelí na oddělení JIP a ARO byla jen pětina v Praze a Plzeňském kraji. Neobsazených plicních ventilátorů bylo nejméně v Pardubickém, Zlínském a Libereckém kraji. Také v absolutních počtech je nejméně přístrojů UPV v krajích, kde není fakultní nemocnice.

Problémem, který kapacity nemocnic snižuje, jsou nakažení zdravotníci. Podle dat ze čtvrtka jich bylo přes 15 700. Zdravotních sester z nich bylo přes 7300, lékařů více než 2900. Celkově v intenzivní péči pracuje asi 3500 lékařů a 11 600 sester. V absolutních počtech je tak volných standardních lůžek na konci měsíce asi o 900 méně než na začátku a lůžek s rozvodem kyslíku o 400 méně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy