Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Stvořitelka hitu Řekni, kde ty kytky jsou zemřela: Jiřině Fikejzové bylo 93 let

Stvořitelka hitu Řekni, kde ty kytky jsou zemřela: Jiřině Fikejzové bylo 93 let
Zdroj: youtube
Smutná zpráva
Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva o odchodu skvělé textařky a scenáristky Jiřiny Fikejzové. Žena mnoha talentů zemřela ve věku 93 let. Jiřina je podepsána pod řadou populárních a dodnes oblíbených textů, jako je například skladba Řekni, kde ty kytky jsou.

Známá česká textařka Jiřina Fikejzová se narodila 13. dubna 1927 v Lomu u Mostu. Vystudovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jiřina se v mládí naučila hrát na klavír a housle.

Talentovaná Jiřina Fikejzová

Jejím manželem byl dlouholetý reprezentant a český rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz. Také Jiřina byla v padesátých letech úspěšnou reprezentantkou v běhu. Jenže nakonec u ní zvítězila hudba.

Své místo našla v hudebním vydavatelství Supraphon, kde se z ní stala dramaturgyně a autorka textů. Krom toho pracovala pro pražské Divadlo hudby nebo pro Československou televizi a Československý rozhlas. Za svou tvorbu samozřejmě sklízela úspěchy a podařilo se jí získat mnoho ocenění.

Jiřina je podepsána pod více než dvěmi stovkami písňových textů. Zřejmě jejím nejúspěšnějším hitem je píseň Řekni, kde ty kytky jsou, kterou nazpívala Judita Čeřovská. Její texty zazněly z úst mnoha dalších slavných českých zpěváků. Jiřina Fikejzová tvořila například pro Karla Gotta, Václava Neckáře, Marii Rottrovou, Evu Pilarovou nebo Waldemara Matušku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy