Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Studio Kamarád slaví 40: Jů a Hele pro eXtra.cz promluvili o kažení dětí, zákazu i cenzuře

Jů, Muf a Hele ve Studiu kamarád.
Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 5 fotografií
POŘAD
Je to přesně čtyřicet let od chvíle, kdy se na obrazovkách Československé televize poprvé objevil víkendový dětský pořad Studio Kamarád, v němž za pomocí loutkoherců ožili roztomilí chlupáči Jů a Hele. Jak jejich představitelé pro naši redakci vzpomínají na úplné začátky a kdy proti nim zasáhla totalitní moc?

Jiří Lábus o Jů

„Matně si vzpomínám i na úplně první natáčení. Podle mě se to doteď dělá ve stejném studiu jako před čtyřiceti lety. Vždy se točilo víc dílů najednou v jednom dni v měsíci, to platí dodnes. Docela mě pobavilo, že lidé žili v přesvědčení, že já sám jsem v kostýmu, což samozřejmě není pravda,“ řekl eXtra.cz Jiří Lábus, který svůj hlas propůjčil zelenému

Hele na začátku promlouval hlasem Milana Neděly, jenže osud rozhodl o tom, že se k práci dostal zpátky ten, který ji získal už předtím, než mu do toho přišly jiné pracovní povinnosti.

Nečekaná změna u Hele

„Na úplném začátku se počítalo se mnou, ale pak jsem musel odjet do Holandska, protože na to byla podepsaná smlouva. Proto se hlasu Hele ujal Milánek Neděla. Když jsem se po třech měsících vrátil, bohužel zrovna utrpěl nehodu. Proto mě televize oslovila znovu. Byl jsem za ním, řekl jsem mu, že to za něj zatím beru, ale jakmile bude zdravý, že mu to zase přenechám. To odmítl, že vybraný jsem na to byl já,“ zavzpomínal pro náš on-line deník Ota Jirák, který na nás ochotně promluvil i legendárním hlasem oblíbené postavičky Studia Kamarád

„Rodiče mě zastavují na ulici a prosí mě, abych na ně mluvil jako Hele. Pro mě je práce pro dětské diváky vděčná, dělám to strašně rád. A co je příjemné, na rozdíl od dabingu, kde jsou herci ve studiu výhradně sami, tady vždycky nahráváme spolu s Jirkou Lábusem. Je to mnohem lepší, můžeme na sebe reagovat. Teď akorát mezi nás nacpali plexisklo, ale jedeme dál,“ prozrazuje detaily z natáčení.

Odchody legend a zákaz

„Je tam léta stejná parta, někteří loutkoherci to s námi dělají taky téměř od začátku. Někteří lidé ale už bohužel odešli do nebe. A to včetně hlasu Mufa Zuzany Skalníkové nebo Jiřího Císlera, který namlouval Haryho Šoumena a dělal ho taky skvěle,“ připomíná zesnulé kolegy.

Jeden čas Jů a Hele z obrazovky zmizeli. „Bylo to ještě před revolucí. Tehdy se v dětské redakci se změnilo vedení a dotyčný vedoucí neměl rád loutky, tak se nás snažil nahradit. Bohudík se mu to nepovedlo. Proto, jak rádi říkáme s Jirkou, už jsme zkazili hodně generací dětí,“ směje se Ota Jirák.

Cenzura

A kdy došlo k cenzuře od vedení?

„Občas do toho za hlubokého minula zasahovali ti seshora. S láskou vzpomínám na jednu krásnou historku. S Jirkou jsme namlouvali větu: ‚Tak, a jsme v rejži.‘ Načež z režie se ozvalo stop, vlítla k nám Andulka Jurásková (spoluautorka postaviček Jů a Hele a dramaturgyně) s tím, že to nesmíme říkat, protože soudruzi zrovna právě rýži zdražili. Navrhovali jsme, že to můžeme nahradit zemitějším „Tak, a jsme v pr….‘, ale to taky neprošlo,“ usmívá se Jirák.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy