Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Studentka ve válce se školou v Praze kvůli hidžábu: Uspěla u Nejvyššího soudu

Ilustrační foto
Zdroj: profimedia.cz
islám v čr
Nejvyšší soud se postavil na stranu somálské studentky Ayan Jamaal Ahmednuur, která v roce 2013 opustila Střední zdravotnickou školu poté, co jí bylo zakázáno nosit hidžáb. Studentka školu zažalovala a požadovala po ní odškodnění 60 tisíc korun. Soud před dvěma lety dívčinu žalobu smetl ze stolu a vypadalo to, že se zastání ze strany justice nedočká. Nyní se ale studentky zastal Nejvyšší soud.

Střední zdravotnická škola v Praze na začátku školního roku v roce 2013 zakázala somálské studentce Ayan Jamaal Ahmednuur nosit hidžáb, tedy šátek zakrývající vlasy, krk a ramena. Mladá žena trvala na tom, že jí ředitelka nepovolila nosit ve škole šátek, a tak musela ze školy odejít. Škola ale takovou verzi odmítala, šátek prý měla sundat jen při ošetřovatelské praxi.

Dále se škola bránila tím, že studentka nedoložila před začátkem školy požadované povolení k pobytu, a tak se ani studentkou školy nestala. "Nošením hidžábu se soud vůbec nezabýval. Celý proces byl o něčem úplně jiném,“ uvedl tehdy obhájce ředitelky školy.

U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze tedy somálská studentka neuspěla. Soud tehdy provázely protesty, kterých se účastnili i politici. S transparenty typu "Škola není mešita" se lidé stavěli na stranu školy.

Nyní se ale situace obrátila a dívky se zastal Nejvyšší soud. „Cílem tohoto opatření bylo dodržování společenských norem v prostorách školy a bylo vyvoláno nevhodným oblékáním především chlapců, kteří nosili ve škole a při výuce kšiltovky a kapuce. Normy společenského chování včetně odívání však žalobkyně užitím muslimského šátku neporušila, neboť zahalení vlasů obecně nevzbuzuje pohoršení, je u žen běžné nejen při pobytu venku, ale i uvnitř budov,“ uvedli soudci.

Dále ve svém prohlášení zdůraznili, že je potřeba klást důraz na toleranci vůči jiným náboženstvím. „Vyznávání islámu, jehož symbolem je u žen hidžáb, je sice náboženstvím v českých poměrech nezvyklým, vzbuzujícím v některých občanech paušalizující obavy, avšak za podmínek daných naším právním řádem by i tyto osobní a nikoho neohrožující projevy náboženského přesvědčení měly být většinovou společností tolerovány, a to zvláště v oblasti vzdělávání, jehož úkolem je mimo jiné i vést studenty k úctě a respektu k právům druhých a názorové snášenlivosti,“ zaznělo u soudu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy