Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Studentka ve válce se školou v Praze kvůli hidžábu: Uspěla u Nejvyššího soudu

islám v čr
Nejvyšší soud se postavil na stranu somálské studentky Ayan Jamaal Ahmednuur, která v roce 2013 opustila Střední zdravotnickou školu poté, co jí bylo zakázáno nosit hidžáb. Studentka školu zažalovala a požadovala po ní odškodnění 60 tisíc korun. Soud před dvěma lety dívčinu žalobu smetl ze stolu a vypadalo to, že se zastání ze strany justice nedočká. Nyní se ale studentky zastal Nejvyšší soud.

Střední zdravotnická škola v Praze na začátku školního roku v roce 2013 zakázala somálské studentce Ayan Jamaal Ahmednuur nosit hidžáb, tedy šátek zakrývající vlasy, krk a ramena. Mladá žena trvala na tom, že jí ředitelka nepovolila nosit ve škole šátek, a tak musela ze školy odejít. Škola ale takovou verzi odmítala, šátek prý měla sundat jen při ošetřovatelské pra­xi.

Dále se škola bránila tím, že studentka nedoložila před začátkem školy požadované povolení k pobytu, a tak se ani studentkou školy nestala. "Nošením hidžábu se soud vůbec nezabýval. Celý proces byl o něčem úplně jiném,“ uvedl tehdy obhájce ředitelky školy.

U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze tedy somálská studentka neuspěla. Soud tehdy provázely protesty, kterých se účastnili i politici. S transparenty typu „Škola není mešita“ se lidé stavěli na stranu školy.

Nyní se ale situace obrátila a dívky se zastal Nejvyšší soud. „Cílem tohoto opatření bylo dodržování společenských norem v prostorách školy a bylo vyvoláno nevhodným oblékáním především chlapců, kteří nosili ve škole a při výuce kšiltovky a kapuce. Normy společenského chování včetně odívání však žalobkyně užitím muslimského šátku neporušila, neboť zahalení vlasů obecně nevzbuzuje pohoršení, je u žen běžné nejen při pobytu venku, ale i uvnitř budov,“ uvedli soudci.

Dále ve svém prohlášení zdůraznili, že je potřeba klást důraz na toleranci vůči jiným náboženstvím. „Vyznávání islámu, jehož symbolem je u žen hidžáb, je sice náboženstvím v českých poměrech nezvyklým, vzbuzujícím v některých občanech paušalizující obavy, avšak za podmínek daných naším právním řádem by i tyto osobní a nikoho neohrožující projevy náboženského přesvědčení měly být většinovou společností tolerovány, a to zvláště v oblasti vzdělávání, jehož úkolem je mimo jiné i vést studenty k úctě a respektu k právům druhých a názorové snášenlivosti,“ zaznělo u soudu.

Související články

Další články