Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Studenti v domovech pro seniory: Pracují proti své vůli, když odmítnou, hrozí jim vysoká pokuta

Studenti v domovech pro seniory: Pracují proti své vůli, když odmítnou, hrozí jim vysoká pokuta
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Nucená práce
Kvůli koronavirové epidemii nastal v České republice výjimečný stav, kdy velkou nouzi o zaměstnance mají především v domovech pro seniory. Většinou se tedy hovoří o dobrovolnících, kteří tam jdou pracovat, aby pomohli. Jenže není to úplně tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Dobrovolníci tam jdou totiž většinou pracovat proti své vůli. Do domovů pro seniory se povolávají studenti, a pokud odmítnou, hrozí jim pokuta až do výše desítek tisíc nebo jim škola vyhrožuje, že nebudou moci dokončit studium. Podařilo se nám kontaktovat pár studentů, kteří s takovým jednáním mají zkušenost.

Koronavirová pandemie zasáhla také Českou republiku. Kvůli nebezpečné nákaze Covid-19 byl v zemi vyhlášen mimořádný stav nouze. Téměř nic nefunguje tak, jak tomu bylo před virovou epidemií. Velký problém nastal v domovech pro seniory, kde aktuálně nemají dostatek zaměstnanců. Všude se tedy můžeme dočíst o dobrovolnících, kteří se rozhodli domovům pomoci. Jenže je jejich pomoc opravdu dobrovolná?

Do služeb se povolávají studenti, nedobrovolně

Protože je krize o pracovníky v domovech pro seniory, do služeb byli povoláni studenti. Kontaktovali jsme pár studentů, kteří byli osloveni, aby šli do domovů pracovat. Ovšem není to úplně dobrovolné. Byly jim rozeslány pracovní příkazy a ti, kteří odmítnou, mohou být sankcionováni vysokou pokutou. To ale není vše. Krom toho, že jim může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc, jedna ze škol dokonce svým studentům vyhrožuje, že pokud nenastoupí do pracovní činnosti, nenechá je dokončit studia. Krajské úřady ani neberou ohled na to, že někteří ze studentů se starají o nemocné příbuzné. Studenti nemusí projít proškolením a ani testováním na koronavirus

Zkušenost studentky z Plzeňska

"Povolali mě do domova pro seniory v Domažlicích. Přišel mi e-mailem dopis od krajského úřadu, škola nás vůbec neoslovila, jen nás upozornili, že nám dopis může přijít. V tu chvíli jsem si myslela, že budu povolaná např. do školek hlídat děti zdravotníkům, policistům, hasičům atd., v čem mám praxi. V dopise ale stálo, že musím nastoupit do domova pro seniory. Pracovní doba ani práce, kterou bych měla vykonávat, uvedená nebyla. Když jsme volali přímo do domova důchodců, bylo nám sděleno, že budeme dělat to, co normální pracovnice. Po včerejší domluvě s pracovníky jsme se domluvili, že nebudeme dělat nic, co bychom nezvládli (a to jen díky tomu, že tam s námi byli rodiče a zastali se nás). Nejvíce mě na tom ale zaráží, že pokud bych se na uvedené místo nedostavila, hrozí mi pokuta až 50 000 Kč. Nelíbí se mi způsob vyhrožování a myslela jsem, že tohle vše je na dobrovolné činnosti. Studuji obor předškolní a mimoškolní pedagogiku, tudíž nemám žádné zkušenosti se staršími lidmi. Nevím, jak je například otočit, abych jim neublížila. Nebyla jsem ani proškolená a navíc ani testovaná," osvětlila svůj příběh osmnáctiletá studentka z Plzeňského kraje.

Studentka, která si přeje zůstat anonymní, chtěla především poukázat na způsob, s jakým se s nimi jedná. "Chtěla jsem hlavně zdůraznit tu výhrůžku, kde já jako studentka mám vzít 50 000 Kč, upřímně jsem se z toho úplně psychicky zhroutila, protože na tu práci nejsem psychicky ani fyzicky připravena. Nemám žádné zkušenosti. Nechci, aby to vyznělo, jak už mi někdo psal, že tím dávám najevo 'fuj starý lidi', to vůbec NE! Ty pečovatelky obdivuji, protože je to opravdu náročná práce a hlavně to není práce pro každého. Upřímně si myslím, že nás měla kontaktovat hlavně škola a zeptat se, zda bychom do toho šly," vysvětlila.

Také řekla, že včera krajský úřad dokonce do domova důchodců volal, aby se ujistil, že do práce opravdu všichni nastoupili. Osmnáctiletá studentka ještě popsala, jak to v domově pro seniory vypadá. "V domově důchodců už byly 3 potvrzené případy, personál sice testovaný byl, ale výsledky ještě nemají, takže je dost možné, že nakažených je mnohem více. My studentky jsme sice dostaly všechny ochranné pomůcky - respirátor, rukavice, obleky atd., ale personál měl pouze ručně ušité roušky a rukavice," popsala.

Ve fotogalerii se můžete podívat na celé znění pracovního příkazu, který kraj rozesílá. Studentka na závěr zmínila, že v čestném prohlášení bod 2 absolutně nesplňuje.

Zkušenost pražské studentky

Jedna z pražských studentek nám také popsala svou zkušenost. Jak to začalo? "Škola nám poslala dotazník, kde jsme vyplňovali osobní údaje, kde bydlíme apod. Dále jsme vyplňovali, s jakou cílovou skupinou bychom mohli dělat a v jaké části Prahy se můžeme pohybovat (na to se však nebere ohled, protože já jsem napsala, že nechci dělat se seniory a že můžu jen na Prahu 17-Řepy, ale volali mi, jestli můžu do domova seniorů do Rudné). Každopádně máme jako studenti pocit, že krajské úřady mají seznam našich jmen a jedou postupně a hledají, kde by nás využili," řekla na úvod studentka, která si přeje zůstat anonymní.

"Nejdříve nás oslovila škola, že podle nařízení vlády máme pracovní povinnost, že nás možná někdo osloví a to bylo vše. A pak se to zvrhlo v to, když nás začali povolávat do domovů pro seniory (např Háje), kde jsou nakažení koronavirem, jeden na Hájích už zemřel. Chtějí po nás jako po sociálních pracovnících přímou péčí, což je utírání zadku apod. Takže je velká pravděpodobnost nakažení," vysvětila studentka s tím, že se učí v oboru sociálního pracovníka, tedy že by se měla starat například o papíry a kontakty s rodinou, a ne přímou péči.

"Kontaktovala mě nějaká slečna z krajského magistrátu. Ta mi nebyla schopná říct, co bych dělala. Nebyla schopná odpovědět na mé dotazy, tak jsem jí řekla, že s ní komunikovat nebudu, ať předá můj e-mail ředitelce domova seniorů a ta ať se mi ozve sama."

"Je to paradox, protože zakázali vstup rodinám do domovů pro seniory, ale studenty, kteří se mohou nakazit po cestě MHD, tam pustí, aby měli levnou pracovní sílu. Pracovníci v sociálních službách nechybí kvůli koronaviru, ale kvůli špatně placené práci, a proto využívají studenty, protože nás platit nemusí," zdůraznila jednadvacetiletá studentka s tím, že jim byla nabídnuta nějaká kompenzace, ale že sama nepočítá s částkou pár stovek.

"Jedné z mých spolužaček zavolali, že musí nastoupit do domova senioru a řekli jí, že bude dělat přímou péči. Na to se emailem zkontaktovala s vedoucím v domově senioru a vylíčila jim své obavy, protože má dědeček leukémií a nesmí ho nakazit. Na to však dostala odpověď, že stejně nastoupit musí, ale našli jí zařízení blíž k jejímu bydlišti a jiný druh práce," líčila zkušenost spolužačky.

"Nezajímá je, že žijeme s příbuznými, kteří jsou nemocní a chytit virus by pro ně mohlo být smrtelné." Na závěr řekla, že by studentům nevadila ani tak pracovní povinnost jako chování. "My se domluvíme s těmi službami, jestli můžeme tu práci dělat nebo ne, ale včera nám přišel ze školy mail, že pokud někam nenastoupíme na pracovní činnost nebo se nepřihlásíme někam dobrovolně, tak nás nepustí dodělat školu," zakončila.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy