Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Studenti stávkují po celém Česku: Protestují proti Babišovi a vládě bez důvěry

‏
Zdroj: Institute of Classical Archaeology
Studenti středních a vysokých škol po celém Česku dnes v poledne protestovali. Výstražná stávka, kterou vyhlásili studenti Akademie múzických umění (DAMU) na Facebooku, má být zdviženým prstem za dodržování ústavních zvyklostí. Zapojilo se na 300 škol.

„Studentská výstražná stávka je svolána za účelem obrany ústavních hodnot. Domníváme se, že ústavní zvyklosti a hodnoty jsou dlouhodobě porušovány, konkrétně například tím, že vláda v demisi bez důvěry Sněmovny má téměř neomezeně dlouhou dobu a volné pravomoci navzdory tomu, jaké dříve byly zvyklosti," uvedli organizátoři stávky z DAMU na Facebooku.

Dále se studenti nehodlají smířit s tím, že by předsedou vlády byl Andrej Babiš (63). Vadí jim, že je momentálně trestně stíhaný. Nelíbí se jim ani urážení novinářů ze strany prezidenta Miloše Zemana (73), stejně jako jeho útoky na veřejnoprávní média, jež považují za útok na svobodu slova.

Do akce se zapojilo na 300 škol. Některé vyhlásily polední pauzu, jiné budou po studentech, kteří se do stávky zapojili, požadovat omluvenku.

Nejpočetnější protest se sešel v Praze, stávkovali zejména studenti Univerzity Karlovy. Velký ohlas ale měla stávka i v Brně, kde se na náměstí Svobody sešly tisíce lidí. Podobně to vypadalo i v dalších velkých krajských městech.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy