Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Strnadovi z Manželských etud prošli peklem. Syn dostal matku do Bohnic, ta se proti manželovi bránila nožem

Početná rodina Strnadových.
Zdroj: Se souhlasem ČT
Předchozí Další
+ Dalších 19 fotografií
MANŽELSKÉ ETUDY

Manžele Strnadovy z Manželských etud režisérka Helena Třeštíková (73) označila za nejaktivnější pár z projektu, a dokonce ji zaujali natolik, že o nich natočila i celovečerní film, který šel do kin. Celý život se snažili podnikat, otevřeli prodejnu nábytku, postavili velký dům za Prahou a vychovali pět dětí. Ačkoli se potýkali s velkou krizí v manželství, podařilo se jim ji ustát, stále se velmi milují a nyní se těší z vnoučat. Příběh z cyklu, jehož cílem mělo být zkoumání rozvodovosti mladých manželství, odvysílá Česká televize.

Ivana a Vašek Strnadovi se zamilovali a brali již během studií architektury roku 1980. I přes rodinné povinnosti se jim podařilo úspěšně absolvovat a Vašek se uchytil v oboru.

Již během socialismu se oba snažili podnikat a v tom se naplno realizovali hned po změně režimu. Koupili starý činžák na Vinohradech, který zrekonstruovali, a otevřeli prodejnu s kvalitním, ale dražším nábytkem. V té době se museli potýkat s nižší kupní silou obyvatel. Kšefty nešly zcela tak, jak si Vašek představoval.

Pokus o sebevraždu

Ivana se doma zatím starala o velký dům, který postavili na okraji Prahy, a početnou rodinu. Během prvních patnácti let manželství se jim narodilo pět dětí - Honza, Martin, Tereza, Tomáš a Vašek.

Se svobodomyslným Martinem měli v mládí problémy a báli se o jeho budoucnost. Nedostal se na střední uměleckou školu, chytil se špatné party a vymetal večírky. Hledal svobodu, ať to stálo, co to stálo. Kvůli problémům v rodině Ivana jednu chvíli spolykala prášky a skončila v Bohnicích. Vše ale dopadlo dobře a syn se časem zklidnil.

Odvolaná svatba a manželská krize

Dcera Tereza čekala roku 2010 se svým partnerem dítě a měli se brát. Svatba se nakonec ale odvolala, což bylo příčinou, ale ve výsledku také důsledkem manželské krize Ivany a Vaška.

Vašek na kameru říká, že se mu zhroutil celý svět. Když přišel domů, měl najít manželku se dvěma noži v rukách. S nimi pak vyběhla ven a on ji dohonil až u branky. Když jí je chtěl vytrhnout, sousedé na něj zavolali policii a byl úředně vykázán z domu.

Třeštíkové však Ivana, která již natáčena být nechtěla, sdělila tehdy, že se ji Vašek snažil zabít. Zdálo se, že s natáčením je konec, přesto jim dokumentaristka za půl roku zavolala znovu.

"Souhlasili a vše bylo zase jako dřív. To mě opravdu dojalo skoro až k slzám. A tak jsme ten film dotočili, čemuž jsem nějakou dobu moc nevěřila," uvedla režisérka Helena Třeštíková v rozhovoru pro iDnes.

Nadějné vyhlídky do budoucna

Šťastný konec potkal i Terezu, která si sice později, než bylo v plánu, ale přesto nakonec vzala otce svého syna Pepíka.

Jako druhý se překvapivě oženil věčně vysmátý průšvihář Martin, který zároveň otevřel obchod s koly. "Jak jsem říkal celej život, že bych nechtěl chodit do práce, tak to mám teď stejný. Ráno vstanu, objedu velkoobchody, dojedu sem, makám do večera, po zavíračce. Přijedu domů, dám si dvě točený a ráno repete," popisuje v dokumentu Třeštíkové.

S životem už je po problémovém mládí zcela vyrovnaný a maximálně si dá trávu. "Tak to víš, že si to ještě občas smotnu a že si zahulím. Na pohodičku. Jsem bajker, nejsem žádnej svatoušek, nenosím smoking. V pohodě týpek. Myslím, že v těch školách je to jedno, jestli máš jedničky nebo čtverky. Já měl nejlepší trojku z chování. To beru sportovně. Zase jsem to měl hezký to mládí. Bezproblémový. Do drog jsem nespad. Nezavřeli mě. Já myslím, že úplně v pohodě," směje se druhý nejstarší syn.

I rodiče jsou z něj dojatí. Nejvíce Vašek, který má dojem, že po svatbě Martin dokonce konečně zvážněl. Do budoucna si přejí štěstí a lásku i pro zbytek dětí a více vnoučat.

Dokument Strnadovi

Rodina Strnadových režisérku Helenu Třeštíkovou natolik zaujala, že jejich příběh zpracovala i jako celovečerní film.

"Vybrat pro filmový tvar právě Strnadovy byla naše společná volba s producenty. Zdálo se nám, že v příběhu této rodiny se zrcadlí několik důležitých témat. Kromě manželských vztahů jsou to vztahy s dětmi, víra ve vlastní schopnosti a odhodlání vzít život do vlastních rukou a podnikat. A také nás zaujala jejich jedinečná schopnost to vše otevřeně a upřímně reflektovat," uvedla tehdy.

Příběh početné rodiny Strnadových z cyklu Manželské etudy bude vysílat ČT2 od 20:00 v úterý 12. února.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy