Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Stříkačky z Číny? Bolest a riziko infekce, varují odborníci

Zdroj: Profimedia
Koronavirus
V sobotu 6. února bude do České republiky z Číny doručen zdravotnický materiál, který je potřeba pro aplikaci očkování. Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo poplatek za expresní dodání, problémem ale je, že dodávané injekční stříkačky nejsou pro vakcínu v Česku užívanou vhodné. Jejich použití je navíc bolestivější.

O prvním únorovém víkendu do České republiky dorazí objednávka 1,8 milionu injekčních stříkaček s pevnou jehlou, které se použijí k očkování proti koronaviru. Stříkačky však nejsou vhodné pro u nás používanou vakcínu Pfizer/BioNTech, jelikož k natažení i následné aplikaci vakcíny je využita stejná jehla.

Zvolené stříkačky s sebou nesou zvýšené riziko infekce a jejich užití je pro pacienty bolestivější. Jehla se totiž otupí už při vsunutí do lahvičky s vakcínou, poté se ztíženě vpraví do svalu pacienta. Zprávu přinesl iRozhlas, který se odkazuje na šéfku České asociace sester Martinu Šochmanovou a další zdravotníky. „Normálně se to dělá tak, že pro natahování očkovací látky máte jednu jehlu a pak aplikujete další jehlou,“ řekla serveru Šochmanová.

Pfizer ne, ostatní vakcíny ale ano

Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti, rovněž tvrdí, že stříkačky s pevnou jehlou nejsou pro očkování vhodné. „Jehla, kterou aplikujete, nesmí být totožná s jehlou, kterou natahujete z toho roztoku.“

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) informaci o nevhodnosti stříkaček pro vakcínu Pfizer/BioNTech potvrdil a dodal, že sice nejsou vhodné pro Pfizer, ale pro jiné vakcíny ano.

Cena 1,7 milionu korun, za kterou ministerstvo stříkačky z Číny pořizuje, je navýšena o 3,2 milionu za jejich expresní dodání letadlem. V průběhu ledna bylo totiž zjištěno, že kdyby pro dodávku byla využita lodní doprava, zásilka by dorazila až v dubnu.

Stát si nakoupením zdravotnického materiálu udělá rezervy pro případ, že by v očkovacích centrech jehly a stříkačky docházely. S postupující vakcinací bude třeba mít materiál v milionových objemech.

Zásoby jsou na dva měsíce

Další jehly a stříkačky má Česká republika objednané z Bulharska. Jehly v hodnotě 6,3 milionu korun by měly dorazit v dubnu a květnu, zatímco stříkačky za 12,6 milionu svůj termín dodání zatím nemají.

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu, minulý týden řekl, že zásoby stříkaček pro očkování v ČR stačí na 65 dní. Doposud bylo v ČR vykázáno víc než 230 tisíc očkování.

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo krajům, aby zvážily to, že zastaví registrace seniorů k očkování a použijí dostupné vakcíny především k podání druhé dávky už očkovaným.

Související články

Další články