Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Strhaná tvář a strniště: Zbídačený Hamáček vypadal, jako by posnídal novičok

Otázky Václava Moravce, neděle, 18. 4. 2021
Zdroj: Se souhlasem ČT
OVM

Jak se zdá, rozruch kolem nových událostí, souvisejících s výbuchem vrbětického skladu, vicepremiéra Jana Hamáčka (42) naprosto vyčerpal. Lidé se o tom mohli přesvědčit v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde ministr vnitra a zahraničí vypadal jako po krušném flámu.

Únava spjatá s novými událostmi kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích se výrazně podepsala na vicepremiérovi Janu Hamáčkovi. Bylo to vidět v dnešních Otázkách Václava Moravce. Rozhovor s ministrem se konal na dálku, nejednoho diváka překvapilo, když viděl, jak zmožená tvář se strništěm se dívá do webkamery. A není divu. Vše nasvědčuje tomu, že se Hamáček minimálně od včerejšího večera nezastavil. V pořadu prozradil nové informace.

Ministr sdělil, že výbuch ve Vrběticích se zřejmě odchýlil od plánu a neměl nastat na území České republiky. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku. Důkazy o zapojení Ruska jsou podle Hamáčka dostatečné. Premiér Andrej Babiš v sobotu oznámil že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Odchýlení od plánu

V muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku explodovala munice 16. října 2014, při výbuchu zemřeli dva lidé. Další velká exploze pak nastala 3. prosince. "Dá se říci, že se při prvním výbuchu odehrálo něco jiného, než bylo plánováno," uvedl Hamáček. Připustil, že podle vyšetřování je pravděpodobné, že munice měla být v době plánovaného výbuchu až v Bulharsku. Případ by tak mohl mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který byl v roce 2015 otráven, útok však přežil. Česko už na vyšetřování výbuchů s Bulharskem spolupracuje.

Hamáček také řekl, že ruští agenti se o areál před výbuchem aktivně zajímali. Zda byli přímo na místě, neupřesnil.

Vyhoštění pracovníků

Z Česka bude kvůli případu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) také oznámila, že pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji ve stejné době, kdy vybuchla munice ve Vrběticích.

Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty. Rusko podíl na otrávení Skripala a výbuchu ve Vrběticích odmítá.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy