Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Stres, koupání v lomu a divoký sex! Problémy s vaginózou zná každá 5. Češka

Hlídejte si své tělo!
Zdroj: achiv
Je tu jaro, vysychají meze a svádí to ke koupání v lomu. Samé krásné záležitosti a příležitosti. Pro ženské tělo ale nemusí být vše růžové. Na dámy a dívky číhá nepříjemná vaginóza.

Problémy s pohlavními orgány nejsou nic, o čem by chtěl člověk mluvit veřejně. Přitom každou 5. ženu v Česku trápí vaginóza, což je jedno z nejčastějších onemocnění pochvy. O to víc je ale alarmující, že 50 % z 525 oslovených žen tuto nemoc nedokáže rozeznat na základě hlavních příznaků.

Z průzkumu společnosti Exeltis vyplývá, že téměř 50 procent dotázaných žen v produktivním věku nedokáže poznat rozdíl mezi vaginózou a mykózou a více než čtvrtina dokonce příznaky bakteriální vaginózy nezná. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ řekl MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie a dodal: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“

Faktorů, které vznik vaginózy ovlivňují, je několik, a české ženy je poměrně dobře znají. Koupání v bazénech, rybnících či koupalištích spolu s mokrými plavkami uvedla v průzkumu většina respondentek (61 %), nesprávnou intimní hygienu 55 %, pohlavní styk 45 %, užívání antibiotik zmínilo téměř 38 procent dotázaných. Vaginóze nesvědčí ani stres, což vnímá jako rizikové přes 22 procent žen. Méně pak ženy vnímají jako příčinu tohoto onemocnění diabetes (téměř 15 %), těhotenství (8%), antikoncepci (přes 3%) a menstruaci (necelá 3%).

Informace hledáme na internetu i u odborníků

Pokud ženy hledají informace o poševních infekcích, jejich první volbou je internet (60 %), teprve poté se jdou poradit s odborníky, ať s lékařem (více než 48 %) či v lékárně (20 %). Důležité je ale nejenom rozeznání příznaků, ale i správná léčba. V případě prvních obtíží bakteriální vaginózy se na lékaře obrátí téměř 28 procent žen, 15 procent respondentek se poradí v lékárně, 11 procent si pak dokáže určit vhodný způsob léčby samo.

Důležité je ale nejenom rozeznání příznaků, ale i správná léčba. 27,6 % žen se v případě prvních potíží obrátí na lékaře, 15 % žen se poradí v lékárně, 11 % dokáže na základně příznaků určit vhodný způsob léčby.

Související články

Další články