Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Střelec z Vídně vycestoval před útokem na Slovensko. Údajně jel za svým známým

Střelec z Vídně vycestoval před útokem na Slovensko. Údajně jel za svým známým
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
útok ve Vídni
Muž považovaný za pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni navštívil v polovině července Slovensko, aby si zde obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov. Dnes o tom informoval portál rakouského listu Heute. Tento typ zbraně byl při útoku použit spolu s další ruční střelnou zbraní a také mačetou, uvedl list. Slovenská policie v reakci pouze uvedla, že na případu spolupracuje s rakouskými kolegy.

Mladík na Slovensko údajně jel za svým známým. K cestě použil auto matky jistého Kosovana, kterého policie podle deníku považuje za jeden z jeho podezřelých kontaktů, neboť je úřadům několik měsíců či let znám svými radikálními postoji.

Slovenská policie v maximální možné míře spolupracuje s partnery z Rakouska ohledně teroristických útoků a poskytuje jim všechny relevantní informace. "Jsme v úzkém kontaktu a prověřujeme možný pohyb podezřelých osob i na území Slovenské republiky," sdělila mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová na dotaz ČTK.

Útočník z Vídně už byl odsouzen

Radikální názory zastával i zabitý útočník, který se v roce 2018 pokusil přes Turecko vycestovat do Sýrie, kde se chtěl přidat k teroristickému uskupení Islámský stát. Loni 25. dubna byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení. Podmínečně propuštěn byl 5. prosince s tím, že vzhledem k nízkému věku spadal pod jurisdikci pro mladistvé.

V případě teroristických útoků v Evropě to není poprvé, co média Slovensko zmiňují. Ze Slovenska podle médií pocházely zbraně, které teroristé použili při útoku v Paříži v lednu 2015. Jednalo se zřejmě o takzvané expanzní zbraně známé jako "plynovky", které byly upraveny tak, aby v nich nemohlo být použito klasické střelivo. Takto znehodnoceným zbraním ale lze obnovit jejich plnou funkčnost.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy