Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Střelec z Ostravy (†42) vraždil ze msty, před útokem nespal, říká psycholog

Zdroj: archiv
+ Dalších 11 fotografií
EXKLUZIVNĚ
V úterních ranních hodinách přišel do ostravské nemocnice, kde si tiše sedl v čekárně. Během chvíle bez jakéhokoliv upozornění vstal, namířil na pacienty traumatologie zbraň a začal bezhlavě pálit do lidí. Šest z nich podlehlo zraněním, tři postřelené se podařilo lékařům udržet při životě. Zatím... Ctirad Vitásek (†42) patřil k bezproblémovým lidem, než se v něm něco zlomilo. Podle psychologa Jeronýma Klimeše, který se zabýval policejní psychologií, je možné, že se do ostravské nemocnice šel mstít, protože ho personál odmítl léčit...

V úterý v ranních hodinách se nemocničními chodbami rozlehl zvuk střelby. Ctirad Vitásek přišel zabít nevinné lidi. Podle renomovaného českého psychologa Jeronýma Klimeše lze jen těžko určit, co se Vitáskovi honilo hlavou, ale jedna z pravděpodobných verzí může být ta, že se šel mstít.

Motivaci neznáme

"Motivaci neznáme, jen tušíme z toho, co se stalo a z těch kusých zpráv, které se objevují. Vypadá to tak, že se domníval, že měl rakovinu slinivky, ale lékaři byli opačného názoru. On byl o své nemoci přesvědčený. A působí to tak, že lékaři z nějakých výsledků určili, že šlo o nějakou somatoformní poruchu, nějakou formu hypochondrie, zkrátka že si to vymýšlí. A on za to, že ho nechtějí léčit, se šel následně mstít, zabíjet," řekl eXtra.cz uznávaný psycholog Klimeš.

Vitásek se zařadil mezi takzvané tiché střelce - to znamená, že bez varování vytáhl zbraň a začal pálit do nevinných lidí. Podle všeho měl dva zásobníky s náboji, což svědčí o tom, že chtěl zabít co nejvíce lidí. Co se mu honilo hlavou, na to už nejspíš nikdy nikdo nepřijde.

Paranoia a deprese

"Mám představu, že nejspíše několik dnů předtím nespal... Paranoia, nebo se mu rozjížděla deprese, která se prohloubila. Podle mě u něj převládl pocit strachu ze smrti, respektive z diagnózy, kterou si určil a nemohl tak spát. Následovala u něj deprese, divoké fantazie, začal se bavit s nepřáteli, které si v hlavě představoval. Zvýšily se návaly vzteku z toho, že nemůže spát a skončilo to tím, že se zvedl a šel se pomstít," dodal Klimeš s tím, že k přesnějšímu závěru je potřeba znát více detailů.

Ctirad Vitásek v pondělí ráno v čekárně traumatologie ve Fakultní nemocnici Ostrava zastřelil šest lidí a tři další zranil. Poté navštívil svou matku, které všechno vypověděl, a odjel do Děhylova, kde se při pronásledování policií střelil do hlavy. Nepomohla ani půlhodinová resuscitace, na následky zranění zemřel.

Podle Klimeše je případ nápadně podobný tomu z roku 2016. Tehdy 21. července krátce po 14. hodině došlo k vraždě v obchodním centru na Smíchově. Psychiatricky léčená žena si v obchodě Tesco obstarala nůž a vyhlédla náhodnou oběť, kterou po krátké šarvátce ubodala. Na Smíchov přitom pachatelka podle obžaloby už odjela se záměrem zabít, aby na sebe upoutala pozornost lékařů a získala další pobyt v léčebně.*

Související články

Další články