Jako by nestačilo, že se neumíme poprat s rakovinou a virem HIV, mezi lidstvo se pomalu vracejí nemoci, které měly být dávno vymýcené. Už se objevila cholera, černý kašel, souchotiny a nyní se vrací nemoc nejstrašnější. Mor kosil celé země, lidé umírali rovnou po stovkách, nestíhali je ani pohřbívat, dokázal zdecimovat najednou celé město. Odhaduje se, že ve středověku zabil v Evropě necelých 30 milionů lidí.

Dýmějový mor, jinak známý jako černá smrt, je podle některých způsob, jak se příroda vypořádává s přelidňováním planety. Nyní se objevilo na Madagaskaru čtyřicet úmrtí v důsledku moru, nakazili se jím hlavně vězni a vesničané, kteří přišli do styku s infikovanými krysami. Výskyt moru a úmrtí na tuto nemoc potvrdila madagaskarská vlá­da.

Bohužel nemoc ale nezůstala na ostrově izolovaná, další případy hlásí země jako Kongo, Afghánistán a Čína. Světová zdravotnická organizace ale varuje, že nebude dlouho trvat a nemoc se rozšíří i do Evropy, a to kvůli neustále se rozvíjející globalizaci, vzdálená místa jsou nyní díky dopravě dostupná jako nikdy. A protože Česká republika leží ve středu Evropy a slouží jako jedna z přestupních stanic mezi východem a západem, není vyloučeno, že se budeme brzy obávat o své zdraví. Asijské země opět preventivně nasazují roušky, možná nebude trvat dlouho a stanou se běžnou součástí šatníku i u nás.