Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Středověk se vrací: Na lidstvo znovu útočí mor a zabíjí, hrozí úmrtí i v Česku?

Na Madagaskaru potvrdila vláda asi 40 úmrtí na mor, nemoc se objevila
i v Číně a Kongu. (Ilustrační foto)

Jako by nestačilo, že se neumíme poprat s rakovinou a virem HIV, mezi lidstvo se pomalu vracejí nemoci, které měly být dávno vymýcené. Už se objevila cholera, černý kašel, souchotiny a nyní se vrací nemoc nejstrašnější. Mor kosil celé země, lidé umírali rovnou po stovkách, nestíhali je ani pohřbívat, dokázal zdecimovat najednou celé město. Odhaduje se, že ve středověku zabil v Evropě necelých 30 milionů lidí.

Dýmějový mor, jinak známý jako černá smrt, je podle některých způsob, jak se příroda vypořádává s přelidňováním planety. Nyní se objevilo na Madagaskaru čtyřicet úmrtí v důsledku moru, nakazili se jím hlavně vězni a vesničané, kteří přišli do styku s infikovanými krysami. Výskyt moru a úmrtí na tuto nemoc potvrdila madagaskarská vlá­da.

Bohužel nemoc ale nezůstala na ostrově izolovaná, další případy hlásí země jako Kongo, Afghánistán a Čína. Světová zdravotnická organizace ale varuje, že nebude dlouho trvat a nemoc se rozšíří i do Evropy, a to kvůli neustále se rozvíjející globalizaci, vzdálená místa jsou nyní díky dopravě dostupná jako nikdy. A protože Česká republika leží ve středu Evropy a slouží jako jedna z přestupních stanic mezi východem a západem, není vyloučeno, že se budeme brzy obávat o své zdraví. Asijské země opět preventivně nasazují roušky, možná nebude trvat dlouho a stanou se běžnou součástí šatníku i u nás.

Související články

Další články